Ξεκινούν εργασίες αποκατάστασης δρόμων του Δήμου Καρδίτσας

03/06/2015

Υπογράφηκε από το Δήμαρχο κ. Φωτ. Αλεξάκο η σύμβαση για την εκτέλεση του έργου “Αποκατάσταση οδικού δικτύου Δήμου Καρδίτσας” προϋπολογισμού 700.000 €

Παρεμβάσεις σε δημοτικούς δρόμους  με σκοπό την ανακατασκευή τους, καθώς και την πλήρη κατασκευή οδοποιϊας περιλαμβάνει το έργο “Αποκατάσταση οδικού δικτύου Δήμου Καρδίτσας”, οι εργασίες του οποίου ξεκινούν άμεσα.

Ο Δήμαρχος κ. Φωτ. Αλεξάκος, παρουσία και του Αντιδημάρχου Τεχνικών Υπηρεσιών κ. Απ. Καπράνα υπέγραψε την Τετάρτη τη σύμβαση του έργου, προϋπολογισμού 700.000 €, το οποίο χρηματοδοτείται από πιστώσεις του Προγράμματος Δημοσίων Έργων και περιλαμβάνει τα εξής:

α. Για τους δημοτικούς δρόμους που έχουν ασφαλτοτάπητα και έχει φθαρεί προβλέπεται να γίνουν τα εξής:

β. Για τους δημοτικούς δρόμους που είναι κατασκευασμένοι με κρασπεδορείθρα και 3Α προβλέπεται να γίνουν τα εξής:

γ. Για τους δημοτικούς δρόμους για τους οποίους δεν έχει γίνει καμία παρέμβαση στο οδόστρωμα προβλέπεται να γίνουν τα εξής:

δ. Πλακοστρώσεις πεζοδρομίων με τσιμεντόπλακες.

Η συμβατική προθεσμία ολοκλήρωσης του έργου είναι 12 μήνες.