Τηλεδιάσκεψη για την υπογραφή μνημονίου συνεργασίας

21/03/2022

ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΜΕΤΑΞΥ 21 ΔΗΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ
«100 ΚΛΙΜΑΤΙΚΑ ΟΥΔΕΤΕΡΕΣ ΠΟΛΕΙΣ» ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΤΣΙΑΚΟΥ

Παρουσία του Γ.Γ. Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κου Ευθύμιου Μπακογιάννη και του Αναπληρωτή Γενικού Διευθυντή της Γενικής Διεύθυνσης Κινητικότητας και Μεταφορών της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (DG Move) κου Matthew Baldwin, την Πέμπτη, 27 Ιανουαρίου 2022, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση για την ανακοίνωση του Μνημονίου Συνεργασίας (Memorandum of Cooperation) μεταξύ των 21 υποψήφιων Δήμων  για την Ευρωπαϊκή Αποστολή «100 Κλιματικά Ουδέτερες Πόλεις μέχρι το 2030» και της Γενικής Γραμματείας Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Συμβαλλόμενα μέρη του Συμφώνου των Πόλεων 2030 είναι:

Οι  Δήμοι Αγρινίου, Αλεξανδρούπολης Ηρακλείου, Θεσσαλονίκης, Ιωαννιτών, Καλαμαριάς, Καρδίτσας, Κεντρικής Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων, Κοζάνης, Μυτιλήνης, Τρικκαίων, καθώς και ο Αναπτυξιακός Σύνδεσμος Δυτικής Αθήνας (ΝΠΔΔ), (Δήμοι μέλη του ΑΣΔΑ: Αγία Βαρβάρα, Άγιοι Ανάργυροι – Καματερό, Αιγάλεω, Ίλιον, Κορυδαλλός, Περιστέρι, Πετρούπολη, Φυλή, Χαϊδάρι) και η  Γενική Γραμματεία Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος (ΓΓΧΣΑΠ) του Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Στην εκδήλωση παρέστησαν επίσης εκπρόσωποί της Γ.Γ. της Ευρωπαϊκής Αποστολής για τις Κλιματικά Ουδέτερες και έξυπνες Πόλεις και απερχόμενα μέλη του Mission Board, όπως ο κος Χρύσης Νικολαΐδης.

Σκοπός του «Συμφώνου των Πόλεων» για τις Κλιματικά Ουδέτερες και Έξυπνες Πόλεις έως το 2030 είναι να επιταχύνει την μετάβαση των πόλεων στην κλιματική ουδετερότητα καθώς και τον ψηφιακό τους μετασχηματισμό έως το 2030 σύμφωνα με τα όσα προβλέπει η Ευρωπαϊκή Αποστολή για τις «100 Κλιματικά Ουδέτερες και Έξυπνες Πόλεις» και ταυτόχρονα να συμβάλει στην ανάκαμψη των οικονομιών των πόλεων στον απόηχο της πανδημίας του COVID-19.

Οι Δήμοι σε συνεργασία με την ΓΓΧΣΑΠ του ΥΠΕΝ δεσμεύονται να προχωρήσουν στη συνεργασία στους κάτωθι τομείς :

Ο Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής Matthew Baldwin υπογράμμισε την αναγκαιότητα της Αποστολής

Ο Matthew Baldwin είναι αξιωματούχος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής του DG MOVE και Διευθυντής της Αποστολής της Επιτροπής για 100 κλιματικά ουδέτερες πόλεις έως το 2030. Επιπλέον, είναι ο Συντονιστής της ΕΕ για την οδική ασφάλεια και τη βιώσιμη αστική κινητικότητα και διαχειρίζεται το δίκτυο μεταφορών της Επιτροπής κατά την περίοδο της κρίσης του COVID-19.

Ο κος Matthew Baldwin χαιρέτισε την πρωτοβουλία των είκοσι ένα  (21) ελληνικών Δήμων να συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής των 100 κλιματικά ουδέτερων πόλων μέχρι το 2030, και τόνισε ότι Μνημόνιο Συνεργασίας των Ελληνικών πόλεων αποτελεί παράδειγμα για τα υπόλοιπα κράτη μέλη της Ε.Ε., τα οποία θα πρέπει να υιοθετήσουν αυτή την ιδιαιτέρως σημαντική πρωτοβουλία.

Ο Γ.Γ. Ευθύμιος Μπακογιάννης δήλωσε την έμπρακτη υποστήριξη του ΥΠΕΝ στις Ελληνικές Συμμετοχές

Ο Γ.Γ. Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος του ΥΠΕΝ, κος Ευθύμιος Μπακογιάννης, επισήμανε ότι το ΥΠΕΝ τα τελευταία 2 χρόνια, σε συνεργασία με τους κ.κ. Χρύση Νικολαΐδη και Μαρία Βασιλάκου, πρώην μέλη του Mission Board, εργάζεται πάνω στην προετοιμασία των ελληνικών συμμετοχών. Επιπλέον, υπογράμμισε ότι οι Ελληνικές πόλεις διαθέτουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, που τις καθιστούν ιδιαίτερα σημαντικές για τη συλλογή δεδομένων από την νοτιοανατολική Μεσόγειο που θα συνεισφέρουν στο στόχο της κλιματικής ουδετερότητας όλης της Ευρώπης μέχρι το 2050, μέσω της Πράσινης Συμφωνίας.