10/04/2017

Προκήρυξη Διαγωνισμού
Κληροδοτήματος Βαλταδώρου
για το έτος 2017

Ο Δήμος Καρδίτσας προκηρύσσει για το έτος 2017 διαγωνισμό που αφορά την επιλογή Καρδιτσιωτών επιστημόνων και καλλιτεχνών που έχουν διακριθεί για το επιστημονικό και καλλιτεχνικό τους έργο, στους οποίους θα απονεμηθούν χρηματικά βραβεία. Τα βραβεία που θα απονεμηθούν θα χρηματοδοτηθούν από το Κληροδότημα Βαλταδώρου, το οποίο περιήλθε στην κατοχή του Δήμου Καρδίτσας το έτος 1985 με τις διαθήκες των αδελφών Αντώνιου και Θεοδώρας Βαλταδώρου. Στις εν λόγω διαθήκες ορίζεται η απονομή βραβείων σε γεωπόνους, οικονομολόγους, νομικούς, ιστορικούς, ζωγράφους και λογοτέχνες που κατοικούν στο Δήμο Καρδίτσας.
Για το έτος 2017 θα απονεμηθούν βραβεία, κατόπιν διαγωνισμού, σε καρδιτσιώτες γεωπόνους και ζωγράφους. Οι βασικές προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται από τους υποψηφίους για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι:

Α. ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΓΕΩΠΟΝΩΝ

Ο βασικός σκοπός του διαγωνισμού είναι η εκπλήρωση της βούλησης των διαθετών. Πέραν τούτου, μέσω του διαγωνισμού, ο Δήμος Καρδίτσας αποβλέπει στην κινητοποίηση του επιστημονικού δυναμικού της περιοχής μας, με στόχο την ανάδειξη και δημοσιοποίηση καινοτόμων ιδεών, η εφαρμογή των οποίων στον αγροτικό και τον πρωτογενή τομέα της οικονομίας θα συμβάλλει στην οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη της περιοχής.
Εκτιμάται ότι η διαγωνιστική διαδικασία θα βοηθήσει στην ανάδειξη και  συγκέντρωση καινοτόμων ιδεών και επιστημονικών προτάσεων, οι οποίες μπορούν να αποτελέσουν τη βάση εκσυγχρονισμού και ανασυγκρότησης του πρωτογενούς τομέα της οικονομίας του Νομού Καρδίτσας.
Για τους παραπάνω λόγους, οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό καλούνται να αναπτύξουν ιδέες και επιστημονικές προτάσεις, οι οποίες θα πρέπει να έχουν πρακτική εφαρμογή σε μια αγροτική περιοχή, όπως η Καρδίτσα. Οι ιδέες και επιστημονικές προτάσεις θα πρέπει να στοχεύουν στην ενίσχυση του πρωτογενή τομέα της οικονομίας του Νομού Καρδίτσας και να βοηθούν στη γενικότερη ανάπτυξη της περιοχής μας.
Οι τομείς και οι εφαρμογές των καινοτόμων ιδεών και επιστημονικών προτάσεων θα πρέπει να αφορούν:

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να καταθέσουν το φάκελο υποψηφιότητάς τους στο πρωτόκολλο του Δήμου Καρδίτσας, Αρτεσιανού 1 στον 2ο όροφο και θα γίνονται δεκτές μέχρι την 31η Ιουλίου 2017.

Ο φάκελος της υποψηφιότητας θα πρέπει να περιλαμβάνει

1. Την γραπτή εργασία – πρόταση, μεγέθους 30- 60 δακτυλογραφημένων σελίδων.
  2. Το πτυχίο Γεωπόνου (ΠΕ ή ΤΕ).
  3. Ένα βιογραφικό σημείωμα.
  4. Ένα αποδεικτικό κατοικίας (λογαριασμό ΔΕΚΟ ή μισθωτήριο συμβόλαιο ή Ε9. Αν ο υποψήφιος διαμένει στο σπίτι των γονιών, ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ ή το μισθωτήριο συμβόλαιο ή το Ε9 ώστε να αποδεικνύεται  η κατοικία και μια υπεύθυνη δήλωση ότι μένει με τους γονείς του).

Τα βασικά κριτήρια που θα χρησιμοποιηθούν για την αξιολόγηση των προτάσεων των υποψηφίων είναι:

Οι προτάσεις που θα υποβληθούν θα αξιολογηθούν από Επιτροπή Ειδικών Επιστημόνων και την ευθύνη της τελικής επιλογής θα έχει η Επιτροπή Βραβείων.  Οι τρείς (3) καλύτερες προτάσεις που θα βραβευθούν θα παρουσιασθούν από τους συντάκτες τους στην εκδήλωση απονομής των βραβείων.
Το πρώτο βραβείο ανέρχεται στο ποσό των 2000 ευρώ, το δεύτερο στο ποσό των 1600 ευρώ και το τρίτο στο ποσό των 1200 ευρώ.  Η απονομή των βραβείων θα πραγματοποιηθεί σε μια ειδική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί το φθινόπωρο του 2017 στην Καρδίτσα, στην οποία θα γίνει η απονομή των βραβείων. Επισημαίνεται ότι, οι φάκελοι των υποψηφίων δεν επιστρέφονται παρά μόνο αν το ζητηθούν από τους διαγωνιζόμενους.

Β. ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΖΩΓΡΑΦΩΝ

Ο βασικός σκοπός του διαγωνισμού είναι η εκπλήρωση της βούλησης των διαθετών. Πέραν τούτου, μέσω του διαγωνισμού, ο Δήμος Καρδίτσας αποβλέπει στην κινητοποίηση του καλλιτεχνικού δυναμικού της περιοχής μας, με στόχο την ανάδειξη ενός έργου, το οποίο θα μπορούσε να αποτελέσει σύμβολο του Δήμου μας. Το έργο αφορά στο ποδήλατο και τη χρήση του, καθώς θεωρούμε ότι αποτελεί και ένα από τα συγκριτικά μας πλεονεκτήματα, τα οποία θέλουμε να αναδείξουμε ακόμα περισσότερο.
Οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό καλούνται να φιλοτεχνήσουν ένα έργο με γενικότερο θέμα: Δήμος Καρδίτσας και ποδήλατο. Η προσέγγιση μέσα από τα μάτια του  καλλιτέχνη.

Ο φάκελος της υποψηφιότητας θα πρέπει να περιλαμβάνει:

Τα έργα τέχνης θα αξιολογηθούν από Επιτροπή Καλλιτεχνών και την ευθύνη της τελικής επιλογής θα έχει η Επιτροπή Βραβείων. Τα τρία (3) καλύτερα έργα θα περιέλθουν στην κατοχή του Δήμου Καρδίτσας και θα φιλοξενηθούν στην Πινακοθήκη.
Το πρώτο βραβείο ανέρχεται στο ποσό των 1000 ευρώ, το δεύτερο στο ποσό των 800 ευρώ και το τρίτο στο ποσό των 600 ευρώ.  Η απονομή των βραβείων θα πραγματοποιηθεί σε μια ειδική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί το φθινόπωρο του 2017 στην Καρδίτσα, στην οποία θα γίνει η απονομή των βραβείων. Επισημαίνεται ότι, οι φάκελοι των υποψηφίων δεν επιστρέφονται παρά μόνο αν το ζητηθούν από τους διαγωνιζόμενους.

Για πληροφορίες ή διευκρινίσεις: τηλ 2441350808 (κα Ναταλία Τζέλλου)