12/05/2020

Από τις 18/5/2020 έως 31/5/2020 διοργανώνεται η πανελλήνια καμπάνια «Με ποδήλατο στη δουλειά», για 9η χρονιά.

Το «Με ποδήλατο στη δουλειά» είναι ένας φιλικός διαγωνισμός κατά τον οποίο κάθε ομάδα καταχωρεί τα χιλιόμετρα και τις διαδρομές που κάνει από το σπίτι στη δουλειά και πίσω, κατά τη διάρκεια του Μαΐου. Η ομάδα με τις περισσότερες διαδρομές κερδίζει. Το βραβείο δεν είναι τίποτα παραπάνω από δόξα για τους νικητές, αλλά ο στόχος μας έτσι κι αλλιώς είναι η προώθηση του ποδηλάτου σαν μέσο μετακίνησης.

Πέρσι, 145 εταιρίες και οργανισμοί συμμετείχαν στην καμπάνια με 273 ποδηλάτες που ποδηλάτησαν συνολικά 42.162 χιλιόμετρα!

Στηρίζοντας τους εργαζομένους σας να μετακινηθούν στην εργασία με ποδήλατο στην διάρκεια του κορωνοϊού, τους βοηθάτε να αποφύγουν τον συνωστισμό των ΜΜΜ τηρώντας την κοινωνική αποστασιοποίηση, να ασκηθούν για να ενισχύσουν το ανοσοποιητικό τους σύστημα και να διατηρήσουν την ψυχική τους υγεία.

Είναι μια αξιόλογη επένδυση, τα βασικά οφέλη της οποίας περιλαμβάνουν τη βελτίωση της υγείας και της ευημερίας των εργαζομένων, την αύξηση της παραγωγικότητας, την μείωση των αναρρωτικών αδειών, την μείωση της κυκλοφοριακής συμφόρησης, τη διατήρηση των κινήτρων των εργαζομένων και τη μείωση της ανάγκης για χώρους στάθμευσης.

Ακόμα μεγαλύτερα οφέλη μπορούν να προκύψουν αν βοηθήσετε να φτάσει το μήνυμα στους κατοίκους του δήμου σας.

Συναγωνιστείτε με άλλους Δήμους και Οργανισμούς της χώρας και δείξτε στους συμπολίτες σας ότι υποστηρίζετε την Βιώσιμη Κινητικότητα!

Διευκολύνετε τους εργαζόμενούς σας να πάρουν μέρος στην καμπάνια, παρέχοντας χώρο για να παρκάρουν με ασφάλεια τα ποδήλατά τους, διαθέτοντας ένα χώρο για να αλλάζουν ρουχισμό κατά την άφιξή τους στην εργασία, κλπ.

Για περισσότερες πληροφορίες και βοήθεια στην οργάνωση των ομάδων μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Θα χαρούμε ιδιαίτερα αν μας γνωστοποιήσετε την συμμετοχή σας στην καμπάνια!

Στο παρακάτω link μπορείτε να βρείτε τα γραφικά του διαγωνισμού για να τα χρησιμοποιήσετε

Σχετικά έγγραφα