14/10/2014

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκονται οι εργασίες αντικατάστασης των σπασμένων πλακιδίων της κεντρικής πλατείας της Καρδίτσας που εντάσσονται στο πλαίσιο του έργου “Βελτίωση και συντήρηση κοινοχρήστων χώρων, πλατειών και πεζοδρομίων στην πόλη της Καρδίτσας”, το οποίο χρηματοδοτείται από τη ΣΑΤΑ 2014 του Δήμου.

???????????????????????????????Τα συνεργεία του αναδόχου του έργου, το οποίο δημοπρατήθηκε από την προηγούμενη Δημοτική Αρχή, ξεκίνησαν την Τρίτη 14/10,παρουσία του αρμόδιου Αντιδημάρχου κ. Απ. Καπράνα και υπηρεσιακών παραγόντων του Δήμου, τις εργασίες καθαίρεσης των σπασμένων πλακιδίων σε τμήμα της πλατείας και από την Τετάρτη 15/10 ξεκινά η τοποθέτηση νέων πλακιδίων στη θέση τους.

Τμηματικά η παρέμβαση θα καλύψει όλη την έκταση της πλατείας.  Πρόκειται για την πρώτη οργανωμένη παρέμβαση αποκατάστασης των φθορών της πλακόστρωσης της κεντρικής πλατείας που γίνεται στο πλαίσιο έργου,  περιλαμβάνει επίσης την συντήρηση  ποδηλατοδρόμων και πεζοδρομίων.

Ειδικότερα στο πλαίσιο του έργου προβλέπονται τα εξής: