27/05/2014

ΘΕΜΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με υπαγωγή οφειλών στη ρύθμιση του άρθρου 51 Ν. 4257/2014 (Μποντούρης Σωκρ. κλπ) (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
(Απόφαση Οικονομικής Επιτροπής 253/2014)

ΘΕΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ

Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση συζήτησης θέματος εκτός ημερήσιας διάταξης
(Απόφαση Οικονομικής Επιτροπής 251/2014)

Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της υπ'αριθμ. 896/2014 απόφασης Δημάρχου σχετικά με προμήθεια υλικών συντήρησης και επισκευής για το αντλιοστάσιο της Τ.Κ Ρούσσου
(Απόφαση Οικονομικής Επιτροπής 252/2014)

Η συνεδρίαση κρίνεται κατεπείγουσα, διότι υπάρχουν περιπτώσεις δημοτών που θέλουν να ρυθμίσουν τις οφειλές τους προκειμένου να εξασφαλίσουν δημοτική ενημερότητα, ώστε να καταστεί δυνατή η εξόφληση απαιτήσεών τους κατά του Δήμου Καρδίτσας, οι οποίες έχουν ήδη ενταχθεί στις ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις αυτού.

Σύμφωνα όμως με το υπ'αριθ. πρωτ. 10069/11-3-2014 έγγραφο του Υπουργείου Εσωτερικών, μέχρι 31-5-2014 θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί από πλευράς Δήμου Καρδίτσας όλες οι προπαρασκευαστικές ενέργειες και να αποσταλούν στο Υπουργείο όλες οι εντολές εξόφλησης των ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων, ώστε να μην υπάρξει απώλεια εσόδων από επιστροφή αδιάθετων ποσών από την ειδική χρηματοδότηση.