Zωγραφική με γλυκά ξυπνήματα και φύσα φύσα το φεγγάρι, στις παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας

19/07/2019

Με τρεις διαφορετικές όμορφες δράσεις συνεχίστηκε την Πέμπτη 18 Ιουλίου σε τρεις παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ Δήμου Καρδίτσας, η 8η Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2019. Στις δύο παιδικές βιβλιοθήκες οι δράσεις ήταν από την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, σε συνεργασία με το ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη και τίτλο “Για φαντάσου…..”

Στην Παιδική Βιβλιοθήκη της συνοικίας της Λάκας Μαντζάρα”, βάψαμε με εικόνες από το εσωτερικό της βιβλιοθήκης, τους εξωτερικούς τοίχους. Τα παιδιά με την καθοδήγηση της καθηγήτριας καλλιτεχνικών του Μουσικού Σχολείου κυρίας Κωνσταντίνας Ντζιαβού, έδωσαν χρώμα και όμορφες εικόνες στους εξωτερικούς τοίχους της βιβλιοθήκης.

Ένα γλυκό εργαστήρι με “μικρά ξυπνήματα”οργανώθηκε στην παιδική βιβλιοθήκη του Δημοτικού Διαμερίσματος Παλαιοκκλησίου ώστε τα παιδιά να ανακαλύψουν ή να επινοήσουν δικές τους εικόνες για τον κύκλο της ζωής τους με στιγμές καθημερινότητας. Κανείς δεν κοιμάται και δεν ξυπνάει με τον ίδιο τρόπο, κανείς δεν ακούει τους ήχους με τον ίδιο τρόπο.. Όταν κοιμάται ένα σύννεφο, στένει χαμόγελα στη βροχή, όταν ξυπνάει. Φτιάξαμε το μουσικό όργανο που μιμείται τη βροχή και στείλαμε χαμόγελα…Όταν κοιμάται ένα μάγουλο, νιώθει να το χαϊδεύει ένα κόκκινο φιλί… Δώσαμε φιλιά σε όσους ήταν κοντά μας αλλά στείλαμε και στον ουρανό και στο σύννεφο και στον αέρα ακόμα…

Φύσα φύσα το φεγγάρι στην Παιδική βιβλιοθήκη συνοικίας “Αγίου Νικολάου”. Τα παιδιά διάβασαν μεταξύ τους μερικά όμορφα παραμύθια με θέμα το φεγγάρι, όπως “Το φεγγάρι που δεν ξυπνούσε” του Emmanouel Cris, από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, το “Θα κατεβάσω το φεγγάρι” του Jonathan Emmert από τις εκδόσεις Αίσωπος και το “Κάτω από το φως του φεγγαριού”του Sheridan Cain από τις εκδόσεις Modern Times. Στη συνέχεια, είδαν την πολύ όμορφη ταινία μικρού μήκους της Pixar “La luna”, όπου ένα μικρό αγόρι μέσα από μια βάρκα και με την βοήθεια μιας σκάλας ανέβηκαν στο φεγγάρι και έκαναν τις δικές τους όμορφες ζωγραφιές με θέμα το δορυφόρο της γης. Τέλος, έμαθαν να φτιάχνουν ονειροπαγίδες και άλλαξαν τα λόγια του γνωστού παιδικού τραγουδιού”Φεγγαράκι μου λαμπρό”, σ’ ένα μικρό εργαστήριο ποίησης που δημιουργήσαμε.

Την Παρασκευή 19 Ιουλίου, θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω δράσεις: σε τρεις παιδικές βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας και πιο συγκεκριμένα:

Στις Παιδικές Βιβλιοθήκες συνοικίας «Αγίας Παρασκευής» και «Αρτεσιανού» – Τα μαξιλάρια των ονείρων. Η παιδική και εφηβική ηλικία είναι οι περίοδοι της ζωής το υανθρώπου όπου το παρελθόν και οι αναμνήσεις καταλαμβάνουν συγκριτικά λιγότερο “χώρο”σε σχέση με το μέλλον και τα όνειρα. Αυτό όμως το μέλλον γίνεται συχνά πηγή άγχους, όσο και ελπίδων. Δημιουργούμε τα “μαξιλάρια των ονείρων” με τα όνειρα, τις επιθυμίες τους, τους εφιάλτες τους, τους φόβουςτους, τις αγωνίες τους.

Στην Παιδική Βιβλιοθήκη του “Παυσιλύπου”- “Βάφω με εικόνες από το εσωτερικό της βιβλιοθήκης, τους εξωτερικούς τοίχους”. Τα παιδιά με την καθοδήγηση της καθηγήτριας των καλλιτεχνικών του Μουσικού Σχολείου κυρίας Κωνσταντίνας Ντζιαβού, θα δώσουν όμορφες εικόνες στους εξωτερικούς τοίχους της βιβλιοθήκης.

Οι δράσεις πραγματοποιούνται κάθε πρωί από τις 11 έως τις 12:30 και απευθύνονται κυρίως σε παιδιά που έχουν τελειώσει την Α΄ Δημοτικού έως και 14 ετών.

Παιδιά κάτω των 7 ετών, πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικα καθ’ όλη τη διάρκεια των δράσεων.

Αναλυτικό πρόγραμμα λειτουργίας της κάθε βιβλιοθήκης, καθώς και τις δράσεις που θα πραγματοποιούν, μπορείτε να τις βλέπετε στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας, και στις σελίδες των παιδικών βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ. στο Facebook: Παιδικές Βιβλιοθήκες Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας & Παιδικές Βιβλιοθήκες Καρδίτσας και στους πίνακες ανακοινώσεων των Παιδικών Βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ.

Κι αυτό το καλοκαίρι οι καλύτερες «αποδράσεις»… θα είναι στις Βιβλιοθήκες!!!