Ξεκινούν αμέσως μετά το Πάσχα οι εργασίες για την κατασκευή του πολυχώρου Κοινωνικής Αλληλεγγύης

31/03/2023

Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος υπέγραψε τη σύμβαση κατασκευής του έργου με τον ανάδοχο

Την σύμβαση για την κατασκευή του χώρου Κοινωνικής Αλληλεγγύης στο Δήμο Καρδίτσας υπέγραψε ο Δήμαρχος κ. Βασίλης Τσιάκος μαζί με τον ανάδοχο του έργου παρουσία του αρμόδιου αντιδημάρχου κ. Παναγιώτη Σβερώνη. Πρόκειται για έργο προϋπολογισμού 771.675 ευρώ που χρηματοδοτεί η Περιφέρεια Θεσσαλίας από το ΕΣΠΑ 2014-2020. Ο Πολυχώρος Αλληλεγγύης, που περιλαμβάνει Κοινωνικό Παντοπωλείο και διαμερίσματα για τη φιλοξενία αστέγων, εντάσσεται στα έργα της Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης με τίτλο «Καρδίτσα πόλη που αξίζει να ζεις», με δικαιούχο και φορέα λειτουργίας τον Δήμο Καρδίτσας. Ο Δήμαρχος Καρδίτσας Βασίλης Τσιάκος αμέσως μετά την υπογραφή της σύμβασης με τον ανάδοχο δήλωσε: «Προχωρούμε στην υλοποίηση μιας σημαντικής παρέμβασης στο τομέα της Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Ο Δήμος Καρδίτσας μετά από αρκετή προσπάθεια τόσο της δημοτικής αρχής που συνεργάστηκε άριστα όπως πάντα με την περιφερειακή αρχή θα αποκτήσει κτίριο το οποίο θα στεγάσει το Κοινωνικό Παντοπωλείο και ταυτόχρονα θα φιλοξενήσει τον ξενώνα αστέγων. Πρόκειται για έργο με το οποίο τόσο η Δημοτική όσο και η Περιφερειακή Αρχή, αποδεικνύουν έμπρακτα το ενδιαφέρον τους για ευάλωτους πληθυσμούς του Δήμου μας. Το κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου Καρδίτσας εδώ και χρόνια προσφέρει σημαντικό έργο. Τώρα πλέον το έργο αυτό θεωρούμε ότι θα αναβαθμιστεί ακόμη περισσότερο, με τη νέα στέγη που θα αποκτήσει. Θα ήθελα να επισημάνω ότι με τις πολιτικές που εφαρμόζουμε, σε συνεργασία με την Περιφέρεια, στηρίζουμε τους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη. Σε συνεργασία Δήμος και Περιφέρεια αλλάζουμε την Καρδίτσα. Δημιουργούμε την Καρδίτσα που αξίζει να ζεις».

Από την πλευρά του ο Περιφερειάρχης κ. Κ. Αγοραστός δήλωσε: «Χρηματοδοτούμε από το ΕΣΠΑ Θεσσαλίας, την κατασκευή νέου κτιρίου – Πολυχώρου Κοινωνικής Αλληλεγγύης, μαζί με τον εξοπλισμό του, στην Καρδίτσα, σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του Δήμου. Σε συνεργασία με τον Δήμαρχο Καρδίτσας Βασίλη Τσιάκο, σύντομα θα αποδώσουμε στην πόλη ένα σύγχρονο, αξιοπρεπή χώρο που θα καλύπτει τις ανάγκες συνανθρώπων μας που ανήκουν σε ευπαθείς και ευάλωτες κοινωνικά ομάδες. Η Περιφέρεια Θεσσαλίας αποδεικνύει στην πράξη ότι στέκεται με σεβασμό δίπλα σε κάθε άνθρωπο που βρίσκεται σε ανάγκη. Με συνέργειες και συνεργασίες, συνεχίζουμε με έργα ωφέλιμα για τους πολίτες, έργα που συντηρούν και δίνουν νέες θέσεις εργασίας και ρίχνουν χρήμα στην πραγματική οικονομικά» καταλήγει ο Περιφερειάρχης.

Στοιχεία για το έργο

Το έργο αφορά στην κατασκευή διώροφου κτιρίου στη συμβολή των οδών Μπούσδρα και Ποσειδώνος, σε ιδιόκτητο οικόπεδο του Δήμου Καρδίτσας που είναι χαρακτηρισμένο στο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο με χρήση Πρόνοιας για την στέγαση:

– της δομής του Κοινωνικού Παντοπωλείου στο ισόγειο και

– της δομής των υποστηριζόμενων διαμερισμάτων για την φιλοξενία αστέγων στον όροφο.

Επίσης, από το έργο χρηματοδοτείται η προμήθεια του εξοπλισμού για την δομή των υποστηριζόμενων διαμερισμάτων.

Αναλυτικά η κατασκευή του κτιρίου αφορά στην ανέγερση διώροφου κτίσματος με τμήμα υπογείου, με χρήση καταστήματος Κοινωνικού Παντοπωλείου και γραφείων εξυπηρέτησής του στο ισόγειο, καθώς και Δομή Υποστηριζόμενων Διαμερισμάτων στον 1ο όροφο.

– Υπόγειο: καταλαμβάνει τμήμα της συνολικής κάλυψης του κτιρίου, με χρήση αποθήκης (μηχανοστάσια ανελκυστήρων).

– Ισόγειο: με κύρια χρήση καταστήματος Κοινωνικού Παντοπωλείου, με αίθουσα τροφίμων, καθώς και αίθουσα με είδη ένδυσης και υπόδησης, γραφείο υπαλλήλων με τουαλέτες, αίθουσα αναμονής με τουαλέτες για το εξυπηρετούμενο κοινό. Τέλος, προβλέπεται ξεχωριστός χώρος κεντρικής εισόδου για τα υποστηριζόμενα διαμερίσματα του πρώτου ορόφου.

– Α΄ όροφος: αποτελείται από τον κοινόχρηστο χώρο, τρία ανεξάρτητα διαμερίσματα για τη λειτουργία των υποστηριζόμενων διαμερισμάτων και μια αίθουσα βοηθητικών χώρων κοινωνικού παντοπωλείου, που επικοινωνεί με ανεξάρτητη εσωτερική κλίμακα με τον ισόγειο χώρο του καταστήματος.

Ο ακάλυπτος χώρος διαμορφώνεται με τμήματα πλακόστρωσης και φύτευσης.

Η προμήθεια του εξοπλισμού για την δομή των υποστηριζόμενων διαμερισμάτων περιλαμβάνει ηλεκτρικές οικιακές συσκευές, υπολογιστές, έπιπλα, φωτιστικά, λευκά είδη, εξοπλισμό κουζίνας και λοιπό οικιακό εξοπλισμό.

Αποτελέσματα

Με την λειτουργία του έργου επιτυγχάνεται:

-Η κάλυψη ελλείψεων σε βασικές δομές – υποδομές κοινωνικής υποστήριξης

-Η βελτίωση λειτουργίας των δομών με σκοπό την εξυπηρέτηση ευπαθών κοινωνικών ομάδων

-Η δυνατότητα κοινωνικοποίησης, μόρφωσης, απασχόλησης των ατόμων που ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες στην περιοχή παρέμβασης

-Η αντιμετώπιση αυξανόμενων αναγκών λόγω συνθηκών φτώχειας

-Η αντιμετώπιση αυξανόμενων αναγκών λόγω ύπαρξης πολλών μακροχρόνια ανέργων, ιδιαίτερα νέων και ευάλωτων ομάδων.