Βραβεύθηκαν από το Δήμο Καρδίτσας επιχειρήσεις που ενθαρρύνουν τη χρήση του ποδηλάτου

18/09/2018

Νικητές του διαγωνισμού που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας 2018

Δύο τοπικές επιχειρήσεις που με πρωτότυπους τρόπους προωθούν και ενθαρρύνουν τη χρήση του ποδηλάτου για τις αστικές μετακινήσεις και συμμετείχαν στο σχετικό διαγωνισμό που προκήρυξε ο Δήμος Καρδίτσας στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας βραβεύτηκαν στο περιθώριο του 22ου Ποδηλατικού Δρόμου Καρδίτσας.

Πρόκειται για τη Σχολή Οδηγών Απόστολος Δ. Κηρύκος και το πρατήριο καυσίμων Διρχαλίδης Ευάγγελος. Η πρώτη επιχείρηση βραβεύθηκε γιατί στο κάλυμμα της καρότσας του φορτηγού που χρησιμοποιεί για την εκπαίδευση των υποψήφιων οδηγών έχει τυπώσει μήνυμα για περισσότερο ποδήλατο και λιγότερο αυτοκίνητο στην πόλη, ενώ η δεύτερη γιατί δίνει ποδήλατα στους πελάτες που αφήνουν το αυτοκίνητό τους για πλύσιμο.

Ο κ. Απ. Κηρύκος παραλαμβάνοντας το βραβείο του ευχαρίστησε το Δήμο για την πρωτοβουλία του διαγωνισμού και τόνισε οτι η επαγγελματική του ιδιότητα ως εκπαιδευτής οδηγών οχημάτων δεν αναιρεί την πεποίθησή του, οτι το ποδήλατο είναι το καλύτερο μέσο μετακίνησης εντός πόλης.