Βασίλης Τσιάκος: Η Καρδίτσα χρειάζεται άμεσα τη βοήθεια του κράτους

23/09/2020

Τι επεσήμανε ο δήμαρχος Καρδίτσας στη σύσκεψη με τον πρωθυπουργό

Άμεσα μέτρα ανακούφισης των πληγέντων κατοίκων, επιχειρηματιών, αγροτών και κτηνοτρόφων της Καρδίτσας ζήτησε ο Δήμαρχος κ. Βασίλης Τσιάκος από τον πρωθυπουργό κ. Κυριάκο Μητσοτάκη ο οποίος επισκέφτηκε το Δημαρχείο. Ο Δήμαρχος της πόλης περιέγραψε στον πρωθυπουργό τη δραματική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η πόλη. «Το σύνολο των επιχειρήσεων στο κέντρο της Καρδίτσας και στις περισσότερες συνοικίες καθώς και στις περιοχές που πλημμύρισαν έξω από τη πόλη έχουν καταστραφεί. Πάνω από 5000 νοικοκυριά στην πόλη και ανυπολόγιστος αριθμός στα χωριά έχουν χάσει τα σπίτια τους. Παρά τις μεγάλες προσπάθειες της ΔΕΗ ακόμη υπάρχουν περιοχές χωρίς ρεύμα. Οι τηλεφωνικές επικοινωνίες έχουν σοβαρά προβλήματα. Πολλές δημόσιες υποδομές έχουν καταστραφεί. Δρόμοι και γεφύρια έχουν κοπεί. Η τοπική οικονομία έχει καταστραφεί. Τα καταστήματα είναι κλειστά και σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχουν ούτε τα στοιχειώδη. Εκείνο που πλέον χρειάζεται είναι τάχιστα να δοθούν χρήματα και αποζημιώσεις στους επιχειρηματίες ώστε να ξεκινήσουν και πάλι τις επιχειρήσεις τους. Άμεσα χρήματα χρειάζεται ο αγρότης και ο κτηνοτρόφος που χτυπήθηκε σκληρά. Άμεσα χρήματα χρειάζονται και τα νοικοκυριά που έχουν χάσει όλα τους τα υπάρχοντα και πολλοί συμπολίτες μου δεν έχουν ούτε ρούχα να φορέσουν. Η Καρδίτσα κ. πρωθυπουργέ είναι μια κατεστραμμένη πόλη. Ωστόσο με τη συνδρομή του κράτους είμαστε αποφασισμένοι να αρχίσουμε και πάλι να δημιουργούμε. Εκείνο που χρειαζόμαστε είναι να δοθούν άμεσα τα χρήματα επανεκκίνησης. Να παρακαμφθούν οι γραφειοκρατικές διαδικασίες, να φτάσουν άμεσα τα χρήματα στους πολίτες» υπογράμμισε ο Δήμαρχος Καρδίτσας. Να τονίσουμε ότι Δήμαρχος συναντήθηκε κατ ιδίαν στη συνέχεια με τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης κ. Μάκη Βορίδη για να εξειδικεύσει τα θέματα των αγροτών.