15/11/2019

Από τη δημοτική αρχή γίνεται γνωστό ότι κατά τις νυκτερινές ώρες της Τετάρτης προς Πέμπτη και ενώ είχε εγκατασταθεί μεγάλο κομμάτι του χριστουγεννιάτικου φωτεινού διάκοσμου της πόλης στον κεντρικό πεζόδρομο, άγνωστα άτομα προκάλεσαν σημαντικές ζημιές. Πρόκειται για ένα θλιβερό συμβάν το οποίο σαφώς στρέφεται κατά της ίδιας της πόλης και των δημοτών αφού ο χριστουγεννιάτικος διάκοσμος ανήκει σε όλους. Εξάλλου η προσπάθεια της δημοτικής αρχής είναι η πόλη να ομορφύνει και να αυξηθεί η επισκεψιμότητά της με προφανή οφέλη για όλους. Η προσπάθεια δεν θα σταματήσει μπροστά στους λίγους βάνδαλους που στρέφονται ενάντια σε ότι καλό πάει να γίνει. Ήδη η Αστυνομική Διεύθυνση είναι στην κατεύθυνση αναζήτησης των υπευθύνων και πιθανότατα σύντομα θα υπάρχουν αποτελέσματα. Οι άνθρωποι του Δήμου Καρδίτσας εργάζονται για την αποκατάσταση της ζημιάς. Ωστόσο στην προσπάθεια αυτή η δημοτική αρχή ζητά και τη βοήθεια των συνδημοτών. Γίνεται έκκληση προς όλους τους πολίτες όταν αντιλαμβάνονται κάτι ύποπτο να ενημερώνουν τις αρμόδιες αστυνομικές αρχές ώστε να προλαμβάνονται τα χειρότερα. Όλοι μαζί θα κάνουμε την πόλη και τον Δήμο μας καλύτερο.