21/11/2016

Η Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού & Αθλητισμού Καρδίτσας (Δ.Ο.Π.Α.Κ.) παρουσιάζει την έκθεση: Τρεις γενιές ελληνικής ζωγραφικής – χαρακτικής με έργα προερχόμενα από την συλλογή της Πινακοθήκης Σύγχρονης Τέχνης Αιτωλοακαρνανίας Χ. & Σ. Μοσχανδρέου Ι. Π. Μεσολογγίου.

Πρόκειται για μία ομαδική έκθεση με 100 έργα σύγχρονων ελλήνων δημιουργών. Ενεργοί και ανήσυχοι καλλιτέχνες, γεννημένοι σχεδόν στο σύνολό τους μεταπολεμικά, με πολύ λίγες μόνον εξαιρέσεις μεγαλύτερων ηλικιακά (γεννημένων μέσα στην δεκαετία του 1930), αλλά και με πολλούς να διανύουν μόλις την 3η ή την 4η δεκαετία της ζωής τους. Κοινό συνεκτικό στοιχείο των συγκεκριμένων έργων εκτός από το ότι ανήκουν στην ίδια συλλογή, είναι ότι για 3 σχεδόν χρόνια χρησιμοποιήθηκαν εναλλάξ ως εικαστικά σχόλια στο πρωτοσέλιδο της Ημερήσιας Οικονομικής Εφημερίδας ‘’Ηχώ των Δημοπρασιών’’ (στο φύλλο του Σαββάτου).

Το εκθεσιακό σύνολο διακρίνεται από πολυφωνία στις τεχνικές, τα υλικά, την θεματολογία και τις οπτικές γωνίες προσέγγισης. Μια πλούσια καταγραφή αναζητήσεων που στο σύνολό της σταχυολογεί και εμπλουτίζει το φάσμα της σύγχρονης ελληνικής τέχνης.

Η Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας διατηρεί παλαιούς δεσμούς συνεργασίας με την Πινακοθήκης Σύγχρονης Τέχνης Αιτωλοακαρνανίας Χ. & Σ. Μοσχανδρέου Ι. Π. Μεσολογγίου, μία συνεργασία που εμπλουτίζεται και με την καινούρια έκθεση, η οποία, αφού έχει ταξιδέψει σε πολλές πόλεις και πινακοθήκες της χώρας (Αθήνα, Ιωάννινα, Αγρίνιο, Πάτρα), σταθμεύει και στην Καρδίτσα, πριν συνεχίσει το ταξίδι της για την Λάρισα και αλλού. Την περίοδο αυτή εξάλλου άλλο τμήμα της πλούσιας συλλογής Μοσχανδρέου εκτίθεται στην Δημοτική Πινακοθήκη Αθηνών.

Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2016, στις 8 μ.μ.

Στην έκθεση συμμετέχουν οι εξής καλλιτέχνες:

Ζωγράφοι: Αβραμίδης Δημοσθένης, Αδαμάκης Γιάννης, Αθηναίος Στρατής, Αμάραντος Δ. Μιχαήλ, Αδριανός Σωτήρης, Ανδρουτσάκης Στάθης, Αποστολάτου Εύα, Αρφαράς Μιχάλης, Βαμβατήρα Μάγδα, Βασιλάκη Μαρία, Βασιλειάδης Παύλος, Βατανίδης Στάθης, Γεωργιοπούλου Βίκυ, Γιαγιάννος Απόστολος, Γκολέμας Μίλτος, Δαββέτας Δημοσθένης, Δεβετζής Ανδρέας, Δέδος Ζήκος, Δελή Ελένη, Δήμος Τάσος, Δουκάκης Φραγκίσκος, Ευθυμίου Ιωάννα, Θεοφίλης Χρήστος, Καγκλής Τζουλιάνο, Καμπάνης Μάρκος, Κανά Ειρήνη, Καρακατσάνης Βασίλης, Κατημερτζόγλου Γεώργιος, Κατσουλίδη Μαριάννα, Κεχαγιόγλου Χρήστος, Κληρονόμος Νικόλας, Κόκκαλης Πάνος, Κόκορης Μιχάλης, Κοντέλλης Ανδρέας, Κοντογιαννοπούλου Λήδα, Κοντοσφύρης Χάρης, Κουρσάρης Σπύρος, Κουτσούρης Γιάννης, Κροντηρά Μαρίνα, Κτιστοπούλου Μαρία, Λασηθιωτάκης Γιάννης, Λατινοπούλου Αθηνά, Λιβάνης Στάθης, Μακρής Θανάσης, Μαρτίνου Ελεάννα, Μποβιάτσου Λαμπρινή, Νικολάου Ανδρέας, Παπαδημητρίου Έλενα, Παπανικολάου Ηλίας, Παπούλα Λίλα, Παρχαρίδης Ηρακλής, Πάτσιος Κων/νος, Πατσόγλου Αριστείδης, Ραζής Αχιλλέας, Ρόκος Κυριάκος, Ρόκος Στέφανος, Σάλλα Τιτίκα, Σαπέρας Νίκος, Σαρελάκου Ρουμπίνα, Σεβαστάκης Δημήτρης, Σιάμκουρη Μάγδα, Σκληβανιώτης Δημήτρης, Σολιδάκης Βασίλης, Σόρογκας Σωτήρης, Σταθόπουλος Γιώργος, Στεφανάκις Γιάννης, Τάγκαλος Βασίλης, Τζερμιάς Βαγγέλης, Τσακίρης Γιώργος, Φασιανός Αλέκος, Χαδούλης Γιώργος, Χαμπίδης Πάβλος, Χάρος Μανώλης

Γλύπτες: Βαλαής Κωνσταντίνος, Μανόλης Ρωμαντζής, Χριστογιάννης Δημήτριος

Φωτογράφος: Βίττης Κώστας

Χαράκτες: Pandolfini Pino, Ανούση – Ηλία Ρένα, Γιανναδάκης Μανόλης, Γκαλτέμης Χριστόδουλος, Γουρζής Γιάννης, Δεσεκόπουλος Νίκος, Ζιάκα Μαρία, Κατσουλίδης Τάκης, Κολιός Γιάννης, Κώτσιου Ντίνα, Μαρκάκη Τζένη, Μελά Εύα, Μενδρινού Άννα, Οικονομίδου Φλωρεντία, Παντελιάς Μίλτος, Πειρουνίδης Απόστολος, Πεταλάς Μιλτιάδης, Πετροπούλου – Δημητράκη Μιμή, Σιατερλή Δήμητρα, Σχοινά Μαίρη, Τερζής Νίκος, Τσαλαματά Βίκυ, Τσιρογιάννης Δημήτριος

Για ξεναγήσεις σε σχολικές ομάδες είναι απαραίτητη η προηγούμενη συνεννόηση με την πινακοθήκη (τηλ.: 2441.0.79119 & 2441.0.79937 και email: pinakothiki@dimosKarditsas.gov.gr)

εγκαίνια: Παρασκευή 25, 8:00 μ.μ.

διάρκεια: 25. 11. 2016 – 21. 1. 2017

ώρες λειτουργίας:

Τρίτη & Παρασκευή: 9 π.μ. – 1 μ.μ. & 5 μ.μ. – 8 μ.μ.

Τετάρτη, Πέμπτη & Σάββατο: 8 π.μ. – 2 μ.μ.

Κυριακή & Δευτέρα: κλειστά

afisa prosklisi prosklisi-01

fasianos martinou petalas sorogas petropoulou