07/10/2014

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥ ΚΩΝ. ΨΗΜΜΕΝΟΥ
ΣΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ:

“ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΏΝ ΜΑΣ”

Η παιδεία και η βελτίωση των συνθηκών εκπαίδευσης στα σχολεία του Δήμου μας αποτελεί βασική προτεραιότητα της Δημοτικής μας Αρχής.

Γι' αυτό και ως Δήμος Καρδίτσας ανταποκριθήκαμε άμεσα στην πρόταση δράσης των Σχολικών Συμβούλων: “ Τρέχουμε και περπατάμε για τα σχολεία των παιδιών μας” και στηρίζουμε αυτή την πρωτοβουλία.

Πιστεύουμε οτι στέλνει ένα σαφές μήνυμα προς όλες τις κατευθύνσεις οτι η εκπαίδευση είναι μια υπόθεση που μας αφορά όλους, γιατί αφορά το παρόν και το μέλλον των παιδιών μας, δηλαδή της ίδιας της κοινωνίας μας.

Μέσα από αυτή τη δράση, δίνεται η δυνατότητα σε όλους μας, φορείς και πολίτες να ενισχύσουμε τον εξοπλισμό των σχολείων της περιοχής μας. Είναι γεγονός οτι οι συνθήκες της αγοράς είναι δύσκολες, αλλά είμαι βέβαιος οτι ο σκοπός αυτής της πρωτοβουλίας θα βρεί ανταπόκριση.

Ως Δήμος θα βοηθήσουμε στην επιτυχία αυτού του εγχειρήματος με τα μέσα που διαθέτουμε, καθώς και στην προσπάθεια εξεύρεσης χορηγών.