Το μήκος και το πλάτος της Γης

22/08/2018

Συνεχίστηκαν την Τρίτη 21 Αυγούστου στις παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας, οι δράσεις της 7ης Καλοκαιρινής Εκστρατείας Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2018, που οργανώνει και συντονίζει η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, και υλοποιείται από περίπου 140 βιβλιοθήκες σε όλη την Ελλάδα.

Το θέμα της ημέρας ήταν τα: «ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΑ» ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Το μήκος και το πλάτος της Γης. Στις Παιδικές Βιβλιοθήκες συνοικιών «Λάκας Μαντζάρα», «Αγίου Νικολάου» και στην παιδική βιβλιοθήκη «Παυσιλύπου», μιλήσαμε με τα παιδιά για τους Μεσημβρινούς, τους παράλληλους, την Παγκόσμια ώρα, τα πρώτα ταξίδια των ανθρώπων με οδηγό τον ήλιο και τον πολικό αστέρα. Τις πυξίδες και όλα τα ναυτικά όργανα που βοηθούν τα καράβια στα μεγάλα ταξίδια τους.

Η πλοήγηση στη θάλασσα ήταν για αιώνες το μεγάλο πρόβλημα αφού δεν γνώριζαν το γεωγραφικό μήκος και πλάτος, της γης, δεν είχαν χάρτες παρά οδηγίες και εμπειρικές διαδρομές. Κάναμε σ’ ένα μπαλόνι μεσημβρινούς και παράλληλους, ενώ είδαμε εικόνες από το βιβλίο «Μαθημαγικά» του Johnny Ball από τις εκδόσεις Polaris, ενώ διαβάσαμε αποσπάσματα από το βιβλίο «Γεωγραφικό μήκος» της Joan Dash από τις εκδόσεις Κάτοπτρο.

Μιλήσαμε για την περιπέτεια του Φιλέα Φογκ που έκανε το γύρω του κόσμου σε 80 ημέρες, και πως κέρδισε μια μέρα πηγαίνοντας ανάποδα από την ώρα και τον Χριστόφορο Κολόμβο, που ψάχνοντας τις Ινδίες ανάποδα από τη γνωστή μέχρι τότε ρώτα, ανακάλυψε την Αμερική!!!

Στο τέλος με βάση όλα αυτά που έμαθαν, τα παιδιά, εξασκήθηκαν κι έπαιξαν μεταξύ τους το γνωστό παιχνίδι «Ναυμαχία», όπου οι μάχες τους κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον, μέχρι τελικής βύθισης των πλοίων τους!!!

Την Τετάρτη 22 Αυγούστου η δράση μεταφέρεται, στις Παιδικές Βιβλιοθήκες συνοικίας «Αγίου Φανουρίου», «Αγγελική Βαρελλά» και Δημοτικού Διαμερίσματος «Αρτεσιανού» με θέμα: ΤΑ «ΘΑΜΜΕΝΑ» ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Πειράματα με το χώμα. Υπάρχουν περισσότερα πράγματα απ’ ό,τι νομίζουμε στο έδαφος! Ας τα ανακαλύψουμε. Για παιδιά 7-12 ετών.

Αναλυτικό πρόγραμμα με τις δράσεις της κάθε βιβλιοθήκης, μπορείτε να το δείτε στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας, στην ιστοσελίδα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος στο link: http://network.nlg.gr/library/ και στις σελίδες των παιδικών βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ. στο Facebook.

Οι δράσεις θα πραγματοποιούνται κάθε πρωί από τις 11 έως τις 12:30 και απευθύνονται κυρίως σε παιδιά που έχουν τελειώσει την Α΄ Δημοτικού έως και 15 ετών. Παιδιά κάτω των 7 ετών, πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικα καθ’ όλη τη διάρκεια των δράσεων.

Κι αυτό το καλοκαίρι, τα δεδομένα στις βιβλιοθήκες μας, «θα είναι υπέρ μας»!!!