Το Λαογραφικό Μουσείο Νεράιδας εγκαινίασε ο Δήμαρχος Καρδίτσας Β. Τσιάκος

09/08/2021

Η περιοχή αποκτά ένα ακόμη σημείο ενδιαφέροντος – Παρούσες στην τελετή και οι δύο δωρήτριες του Μουσείου

Το δικό του Λαογραφικό μουσείο απέκτησε ο οικισμός της Νεράιδας στην ΤΚ Σαραντάπορο – Νεράιδα. Το Λαογραφικό μουσείο εγκαινιάστηκε το μεσημέρι της Κυριακής από τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Βασίλη Τσιάκο και τις δύο δωρήτριες Φρόσω και Μαρία Μπακόλα. Παρόντες μεταξύ άλλων στα εγκαίνια ήταν οι αντιδήμαρχοι Σπύρος Κουρτεσιώτης και Ηλίας Σχορετσιανίτης, ο πρόεδρο της ΤΚ Λάμπρος Γάκης, η Δημ. Σύμβουλος Γεωργία Ζήση- Λιάππη, ο Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Καρδίτσας κ. Β. Ελευθερίου, η κ. Φένια Λέκκα υπεύθυνη του Λαογραφικού Μουσείου Καρδίτσας, η κ. Ελπινίκη Αγγελίνα προϊσταμένη των ΓΑΚ και άλλοι.

Το Λαογραφικό μουσείο Νεράιδας στεγάζεται σε μια από τις αίθουσες του τ. Δημ. Σχολείου η οποία παραχωρήθηκε με απόφαση του Δήμου Καρδίτσας για να δημιουργηθεί το Λαογραφικό μουσείο (σε άλλη αίθουσα στεγάζεται επίσης η βιβλιοθήκη της περιοχής). Την δημιουργία του χώρου ανέλαβαν οι δύο δωρήτριες ως προσφορά στον τόπο τους και στη μνήμη του πατέρα τους ο οποίος υπηρέτησε για πολλά χρόνια δάσκαλος στο χωριό. Επίσης πολλές από τις επισκευαστικές και κατασκευαστικές εργασίες εκτέλεσε η Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου Καρδίτσας. Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος εγκαινιάζοντας το χώρο έκανε λόγω για μια αξιέπαινη ενέργεια που έχει πολλαπλά οφέλη. Δημιουργεί ένα χώρο ενδιαφέροντος και επισκεψιμότητας στην περιοχή, ένα χώρο αναφοράς στη λαϊκή παράδοση, ένα χώρο μάθησης και διάσωσης των παραδόσεων μας, ο οποίος θα αποτελέσει παρακαταθήκη για τις νέες γενιές. Ο Δήμαρχος συνεχάρη τις αδελφές Μπακόλα για την σημαντική προσφορά τους και ευχήθηκε η ενέργεια τους να βρει και άλλους μιμητές. Επίσης συνεχάρη τον πρόεδρο του χωριού για την αξιόλογη δουλειά που γίνεται στην περιοχή του και για τις ενέργειες που έκανε για την ολοκλήρωση του μουσείου καθώς και όλους όσοι συνέβαλαν με κάθε τρόπο στο να δημιουργηθεί ο εν λόγω χώρος. Τέλος κάλεσε όλους τους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής αλλά και τους επισκέπτες να το επισκεφτούν, ώστε να θυμηθούν οι μεγαλύτεροι και να μάθουν οι νεότεροι.