16/12/2014

Κυκλοφορεί το φυλλάδιο των εκδηλώσεων
“Η Καρδίτσα γιορτά…Ζει”
Προσφορά του Εικαστικού Ομίλου Καρδίτσας το έργο που κοσμεί το εξώφυλλο

Κυκλοφόρησε το φυλλάδιο με το πρόγραμμα των εορταστικών εκδηλώσεων “ Η Καρδίτσα γιορτά…Ζει” που διοργανώνει ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με φορείς και συλλόγους της περιοχής και την υποστήριξη τοπικών επιχειρήσεων.

Το φυλλάδιο που εκτυπώθηκε σε 10000 χιλιάδες αντίτυπα διανέμεται ήδη στα σχολεία,  ενώ οι πολίτες μπορούν να το προμηθεύονται από το Δημαρχείο, το Παυσίλυπο σε χώρους μαζικής προσέλευσης, υπηρεσίες, δομές  του δήμου κ.λ.π. αλλά και σε ξενοδοχεία για ενημέρωση των επισκεπτών.

Το εξώφυλλο του φυλλαδίου αποτελεί προσφορά των μελών του Εικαστικού Ομίλου Καρδίτσας και φιλοτεχνήθηκε ειδικά για το σκοπό αυτό. Η Οργανωτική Επιτροπή των εκδηλώσεων ευχαριστεί τον Εικαστικό Όμιλο για την προσφορά του, αλλά και για την συμμετοχή του για πρώτη φορά στις εκδηλώσεις, διοργανώνοντας  τη περίοδο των γιορτών μια ομαδική έκθεση των μελών του στην αίθουσά του (παλιά Ηλεκτρική).

Για τον καταρτισμό του προγράμματος, αξιοποιήθηκαν οι ιδέες και οι προτάσεις , όσοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Δήμου στις αρχές Νοεμβρίου, σύλλογοι, φορείς και πολίτες, οι οποίοι είναι και η “καρδιά” των εκδηλώσεων, όλες οι δομές του Δήμου και το πλούσιο καλλιτεχνικό δυναμικό της περιοχής που συμμετέχει αφιλοκερδώς.

Πέρα από το πρόγραμμα των εκδηλώσεων, στο φυλλάδιο έχουν συμπεριληφθεί χρηστικά στοιχεία και χρήσιμες πληροφορίες για τους επισκέπτες (χάρτης της πόλης, τηλέφωνα υπηρεσιών, ξενοδοχείων κ.α.) και για επισκέψιμες δομές της πόλης.

Συμπεριλήφθηκαν επίσης τα σημεία παραλαβής ειδικής κάρτας χρήσης των Δημοτικών Ποδηλάτων Καρδίτσας, για να αναδειχθεί στον επισκέπτη η στενή σχέση της πόλης της Καρδίτσας με το ποδήλατο που αποτελεί βασικό στοιχείο της καθημερινής ζωής των κατοίκων της και της φυσιογνωμίας της.

Ειδική αναφορά γίνεται στο ατελιέ του Δημήτρη Γιολδάση που βρίσκεται στο σπίτι του μεγάλου ζωγράφου, -όπου σήμερα στεγάζεται το “Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών Γιολδάση”  – και το οποίο την περίοδο των εορτών θα είναι επισκέψιμο και θα φιλοξενεί έργα και προσωπικά  αντικείμενά του.

Οι χορηγοί του προγράμματος αναφέρονται στο εσωτερικό μέρος του οπισθόφυλλου, ενώ το μήνυμα στην τελευταία σελίδα είναι… σαφές: “ Με τη λήξη των εκδηλώσεων ανακυκλώστε με!!!”

Programma-2015