Την ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου του 2ου-5ου Γυμνασίου και 2ου Λυκείου διεκδικεί ο Δήμος Καρδίτσας

22/11/2018

Υπέβαλε πρόταση 1.000.000 € σε σχετική πρόσκληση του ΠΕΠ Θεσσαλίας

Πρόταση για την ενεργειακή αναβάθμιση και εξοικονόμηση ενέργειας στο σχολικό κτίριο του 2ου-5ου Γυμνασίου και 2ου Λυκείου Καρδίτσας προϋπολογισμού 1.060.041,65€ υποβάλλει ο Δήμος Καρδίτσας ανταποκρινόμενος στην πρόσκληση με τίτλο “Ενίσχυση της ενεργειακής απόδοσης των δημόσιων κτηρίων στη Θεσσαλία” που προκήρυξε η Περιφέρεια Θεσσαλίας στο πλαίσιο του ΠΕΠ.

Η δράση έχει ως στόχο την ενεργειακή αναβάθμιση ενεργοβόρων δημόσιων κτιρίων στη Θεσσαλία, με σκοπό την επίτευξη των εθνικών στόχων που έχουν τεθεί στο Εθνικό Σχέδιο Δράσης για την Ενεργειακή Απόδοση και την αξιοποίηση του δυναμικού εξοικονόμησης ενέργειας και βελτίωσης της ενεργειακής αποδοτικότητας στον κτιριακό τομέα.

Πρόκειται για κτίριο που κατασκευάστηκε σε τρεις φάσεις: το αρχικό κτίριο κατασκευάστηκε το 1977 και αφορούσε 1571,30 μ2 κυρίου κτίσματος, 743,75 μ2 γυμναστηρίου και 165,05 μ2 wc δίπλα στο γυμναστήριο. Στη συνέχεια έγιναν δύο νέες τριώροφες επεκτάσεις σε δύο φάσεις, οι οποίες δεν δημιούργησαν νέο κτίριο ανεξάρτητο, αλλά ενιαίους νέους χώρους πάνω στο αρχικό κτίριο. Το εμβαδόν της 1ης επέκτασης είναι 180 μ2 ανά όροφο και της 2ης επέκτασης 190 μ2 ανά όροφο. Το σύνολο αυτής της δόμησης είναι 1110 μ2.

Οι παρεμβάσεις που προτείνονται από την ενεργειακή μελέτη είναι:

Θερμομόνωση εξωτερικών επιφανειών

Θερμομόνωση οροφής

Αντικατάσταση υφισταμένων κουφωμάτων με νέα από PVC

Αντικατάσταση όλων των φωτιστικών του σχολείου με νέα τύπου Led

Εγκατάσταση φωτοβολταικών ισχύος 10 kWστην οροφή του γυμναστηρίου (net metering).

Σημειώνεται οτι η πρόταση έχει πολλές πιθανότητες έγκρισης, διότι οι προτάσεις που υποβλήθηκαν υπολείπονται το προϋπολογισμού της προκήρυξης.