22/01/2016

Εποικοδομητική συνάντηση του Δημάρχου κ. Φωτ. Αλεξάκου με τον Υφυπουργό Αθλητισμού κ Χαρ.-Στ. Κοντονή
παρουσία των βουλευτών κ.κ. Σπ. Λάππα, Χρ. Κατσιαβριά- Σιωροπούλου, Π. Βράντζα και της Αντιδημάρχου κ. Σωτ. Μπακαλάκου
Ο κ. Αλεξάκος έθεσε και το ζήτημα των ανεξόφλητων προγραμμάτων μαζικού αθλητισμού της διετίας 2008-10 που υλοποίησαν οι Δήμοι του Νομού μέσω ΑΝ.ΚΑ

kontonisΜε τον Υφυπουργό Αθλητισμού κ. Χαράλαμπο- Σταύρο Κοντονή συναντήθηκε την Τετάρτη 20/1 στην Αθήνα ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος, παρουσία των βουλευτών κ.κ. Σπ. Λάππα, Χρ. Κατσιαβριά- Σιωροπούλου, Παν. Βράντζα και της Αντιδημάρχου Οικονομικών κ. Σωτ. Μπακαλάκου.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε συνέχεια του έγγραφου αιτήματος που είχε υποβάλει ο κ. Αλεξάκος προς τον κ. Υφυπουργό για την ανακατασκευή του χλοοτάπητα του Δημοτικού Σταδίου Καρδίτσας.

Όπως είχε την ευκαιρία ο Δήμαρχος να επισημάνει και κατ' ιδίαν προς τον κ. Κοντονή, ο χλοοτάπητας του γηπέδου είναι σε κακή κατάσταση, καθώς έχει παρέλθει μια δεκαετία από την προηγούμενη ανακατασκευή του. Ο Δήμος λόγω της δεινής οικονομικής του θέσης δεν μπορεί να διαθέσει τις απαιτούμενες πιστώσεις από δικούς του πόρους γι' αυτό και ο κ. Αλεξάκος ζήτησε από τον κ. Υφυπουργό να εντάξει το έργο της ανακατασκευής του χλοοτάπητα στον προγραμματισμό των έργων που θα χρηματοδοτηθούν από πόρους του Υπουργείου και της Γ.Γ.Α.

Ο κ. Αλεξάκος,με την ιδιότητα και του Προέδρου της ΑΝ.ΚΑ, έθεσε επίσης προς τον κ. Κοντονή το θέμα των προγραμμάτων μαζικού αθλητισμού της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού που υλοποιήθηκαν στους δήμους του Νομού Καρδίτσας τις περιόδους 2008-09 & 2009-10. Για τα προγράμματα αυτά εκκρεμεί η καταβολή από την Γ.Γ.Α. επιχορηγήσεων ύψους 173.745,07 € προς τους Δήμους του Νομού, οι οποίοι με τη σειρά τους οφείλουν το παραπάνω ποσό στην ΑΝ.ΚΑ. που ήταν ο φορέας υλοποίησης των προγραμμάτων αυτών.

Ως συνέπεια αυτής της οικονομικής εκκρεμμότητας όπως υπογράμμισε ο κ. Αλεξάκος είναι οι γυμναστές που εργάστηκαν στα προγράμματα να έχουν προσφύγει στη δικαιοσύνη κατά της ΑΝ.ΚΑ. με αποτέλεσμα να απειλείται η βιωσιμότητα της εταιρείας, η οποία με τη σειρά της έχει αναγκαστεί να προσφύγει κατά των Δήμων για την καταβολή των οφειλομένων.

Ο κ. Αλεξάκος ζήτησε από τον κ. Κοντονή να ανταποκριθεί, έστω και τώρα η Πολιτεία στις υποχρεώσεις της, ώστε και οι εργαζόμενοι να πληρωθούν και να μην απειληθεί η βιωσιμότητα της ΑΝ.ΚΑ.

Ο Υφυπουργός Αθλητισμού έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον και για τα δύο ζητήματα ζητώντας από τον Δήμαρχο να του στείλει σχετική μελέτη για την ανακατασκευή του χλοοτάπητα, – η οποία και εστάλη ήδη- ενώ υποσχέθηκε οτι θα εξετάσει με τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου και της ΓΓΑ το θέμα των ανεξόφλητων προγραμμάτων μαζικού αθλητισμού.