10/01/2017

Ενόψη της νέας χιονόπτωσης που αναμένεται την Τετάρτη 11/1 στην περιοχή μας
Τη συνεργασία των δημοτών για τον αποχιονισμό της πόλης ζητά ο Δήμος Καρδίτσας

Ενόψη της νέας επιδείνωσης του καιρού που αναμένεται από τις πρώτες πρωινές ώρες της Τετάρτης 11/1 στην περιοχή μας, η οποία, σύμφωνα με τις μετεωρολογικές προβλέψεις, θα συνοδευτεί από ισχυρή χιονόπτωση και προκειμένου να διευκολυνθεί το έργο των λεπιδοφόρων εκχιονιστικών μηχανημάτων, ο Δήμος Καρδίτσας απευθύνει έκκληση στους δημότες να περιορίσουν τις μετακινήσεις με τα οχήματά τους, ιδιαίτερα στο κέντρο της πόλης, στις απολύτως απαραίτητες.

Σε περίπτωση που δεν μπορούν να αποφύγουν τη χρήση του αυτοκινήτου τους, θα πρέπει να σταθμεύουν στις προβλεπόμενες θέσεις, ώστε να μην παρεμποδίζεται κατ' ελάχιστον η κίνηση και το έργο των μηχανημάτων, καθώς ο έγκαιρος αποχιονισμός θα είναι καθοριστικός, για την κατά το δυνατόν ομαλότερη λειτουργία της πόλης.

Τυχόν παραβάσεις οχημάτων που θα εμποδίζουν τον αποχιονισμό της πόλης θα βεβαιώνονται άμεσα.

Με τη συνεργασία όλων τα προβλήματα της κακοκαιρίας θα περιοριστούν στο ελάχιστο δυνατό.