27/11/2014

Επιχειρήσεις εστίασης και αναψυχής που δεν ρυθμίσουν τις οφειλές τους, δεν θα έχουν δημοτική ενημερότητα για να ανανεώσουν άδειες τραπεζοκαθισμάτων & μουσικής

Μέχρι και τη Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου θα μπορούν οι οφειλέτες του Δήμου Καρδίτσας και του ΔΟΠΑΚ να υποβάλουν αίτηση για να ρυθμίσουν με ιδιαίτερα ευνοϊκούς όρους ληξιπρόθεσμες οφειλές τους,  καθώς εκπνέει η σχετική προθεσμία που είχαν στη διάθεσή τους.

Επισημαίνεται οτι επιχειρήσεις αναψυχής και εστίασης που δεν ρυθμίσουν ληξιπρόθεσμες οφειλές τους προς το Δήμο, δεν θα διαθέτουν δημοτική ενημερότητα, η οποία είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορούν να ανανεώσουν τις ετήσιες άδειες τραπεζοκαθισμάτων και μουσικής.

H Δημοτική Αρχή στις συναντήσεις που είχε με τους καταστηματάρχες και το συλλογικό τους όργανο έχει καταστήσει σαφές οτι είναι αποφασισμένη να τηρήσει χωρίς καμία εξαίρεση, την δέσμευση αυτή πιστεύοντας ότι κατ' αυτόν τον τρόπο διασφαλίζονται συνθήκες υγιούς ανταγωνισμού και ισονομίας μεταξύ των επιχειρήσεων και οτι το επόμενο διάστημα θα δοθεί έμφαση στους σχετικούς ελέγχους των αδειών από την νεοσύστατη ομάδα υπηρεσίας ελέγχου του Δήμου.

Σημειώνεται ότι με βάση το ισχύον θεσμικό πλαίσιο, μετά από τρεις ελέγχους, η αρμόδια Υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να αφαιρέσει  τραπεζοκαθίσματα, χρεώνοντας 50€ ανά τ.μ. τις δαπάνες φύλαξης.

Υπενθυμίζεται οτι η  ρύθμιση αφορά οφειλές  προς το Δήμο και το ΔΟΠΑΚ που  έχουν καταστεί  ληξιπρόθεσμες μέχρι και τις 30/10/2014

Ειδικότερα προβλέπονται, μεταξύ άλλων, τα εξής:

A) Όσες ληξιπρόθεσμες οφειλές έχουν βεβαιωθεί έως 31/12/2009 υπάγονται στις ρυθμίσεις των σχετικών διατάξεων του Ν. 3801/2009.

B) Όσες ληξιπρόθεσμες οφειλές έχουν βεβαιωθεί από 01/01/2010 δύναται να ρυθμίζονται ως ακολούθως :

1. Εφάπαξ, με απαλλαγή κατά ποσοστό εκατό τοις εκατό (100%) από τις κατά Κ.Ε.Δ.Ε. προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής και των προστίμων.
  2. Για οφειλές μέχρι 5.000,00 € σε είκοσι τέσσερις (24) δόσεις, με απαλλαγή κατά ποσοστό ογδόντα τοις εκατό (80%) από τις κατά Κ.Ε.Δ.Ε. προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής και των προστίμων και υπό την προϋπόθεση ότι κάθε δόση δεν είναι μικρότερη των 100 €.
  3. Για οφειλές από 5.000,01 € μέχρι 10.000,00 € σε σαράντα οκτώ (48) δόσεις με απαλλαγή κατά ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%) από τις κατά Κ.Ε.Δ.Ε. προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής και των προστίμων.
  4. Για οφειλές από 10.000,01 € μέχρι 20.000,00 € σε εβδομήντα δύο (72) δόσεις με απαλλαγή κατά ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) από τις κατά Κ.Ε.Δ.Ε. προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής και των προστίμων.
  5. Για οφειλές από 20.000,01 € και πάνω σε εκατό (100) δόσεις με απαλλαγή κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) από τις κατά Κ.Ε.Δ.Ε. προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής και των προστίμων.

Η αίτηση του οφειλέτη για την υπαγωγή στη ρύθμιση των ληξιπρόθεσμων οφειλών υποβάλλεται στο Τμήμα Ταμείου του Δήμου Καρδίτσας, απ' όπου δίνονται και  περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα 24413 50770, 24413 50750, 24413 50753.