Ταξίδι με τα … «αστέρια» του τόπου μας για το καλοκαίρι που φεύγει

19/08/2021

Σειρά πολιτιστικών εκδηλώσεων από το Δήμο Καρδίτσας με στόχο την ψυχαγωγία των συμπολιτών και των επισκεπτών της περιοχής

Καλό θέατρο, μουσικές συναυλίες, κινηματογραφικές προβολές, παραστάσεις Καραγκιόζη για μικρά (ή και μεγάλα παιδιά) περιλαμβάνει το μπουκέτο πολιτιστικών εκδηλώσεων που θα αρχίσει να ξεδιπλώνεται από την Παρασκευή 20 Αυγούστου στο Δήμο Καρδίτσας. Όλο το πλαίσιο των εκδηλώσεων που προγραμματίζει η Δημ. Αρχή Καρδίτσας, θα υποστηριχθεί αποκλειστικά από τοπικούς καλλιτέχνες και επαγγελματίες του χώρου. Η Δημοτική Αρχή επέλεξε αυτή τη διαδικασία εκτιμώντας ότι το τοπικό καλλιτεχνικό δυναμικό είναι ιδιαίτερα πλούσιο και αξιόλογο και μπορεί να παρουσιάζει πολιτισμό υψηλού επιπέδου. Μοναδική εξαίρεση στην παραπάνω οπτική τοπικών επιλογών αποτελεί η απόφαση να κληθεί στον Δήμο μας η Μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού, η οποία και θα δώσει μια ξεχωριστή νότα στην όλη διοργάνωση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού συμμετέχει στις εκδηλώσεις δωρεάν. Η Δημοτική Αρχή καθόρισε τη λίστα συμμετοχής των τοπικών καλλιτεχνών, μετά από σχετική πρόσκληση που απεύθυνε στην ιστοσελίδα του Δήμου ώστε τα τοπικά θεατρικά και μουσικά σχήματα να εκδηλώσουν ενδιαφέρον. Φυσικά όσα σχήματα εκδήλωσαν ενδιαφέρον, συμμετέχουν στις εκδηλώσεις.

Για τη διοργάνωση των καλοκαιρινών πολιτιστικών εκδηλώσεων ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος δήλωσε: «Η Δημοτική αρχή θα προσπαθήσει να δώσει και φέτος μια ξεχωριστή νότα στο καλοκαίρι μας. Οι Καρδιτσιώτισσες και οι Καρδιτσιώτες αγαπάμε τον πολιτισμό και αυτό το αποδεικνύουμε σε κάθε ευκαιρία. Θεωρώ ότι σχεδιάσαμε ένα αξιόλογο πρόγραμμα εκδηλώσεων που δίνει τη δυνατότητα στους συνδημότες να απολαύσουν καλό θέατρο, να διασκεδάσουν με εξαιρετικά μουσικά σχήματα και να παρακολουθήσουν καλό κινηματογράφο. Και όλα αυτά στηριζόμενοι σχεδόν αποκλειστικά σε τοπικούς καλλιτέχνες. Επιπλέον προσπαθήσαμε να ανοίξουμε όσο το δυνατόν την βεντάλια των εκδηλώσεων ώστε γεωγραφικά να καλύψουμε το Δήμο. Καλώ τις συμπολίτισσες και τους συμπολίτες να παρακολουθήσουν τις παραστάσεις που οργανώνουμε και να επιβραβεύσουν τους καλλιτέχνες με το θερμότερο χειροκρότημα τους».

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων

Παρασκευή 20 Αυγούστου Αρτεσιανό ώρα: 20:30

Θεατρική παράσταση από τη “θεατρική Σκηνή Καρδίτσας” με το έργο: “ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΓΥΝΑΙΚΕΣ…”

Πέμπτη 26 Αυγούστου Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Καρδίτσας ώρα: 20:30

Θεατρική παράσταση από το “Θέατρο Όψεις” με το έργο “Λα Μοσκέτα”.

Σάββατο 28 Αυγούστου Παληοκκλήσι ώρα: 20:30

Θεατρική παράσταση από το “Θέατρο Όψης” με το έργο “Λα Μοσκέτα”.

Τρίτη 31 Αυγούστου Ρούσσο ώρα: 20:30

Θεατρική παράσταση από το “Θέατρο Όψεις” με το έργο “Λα Μοσκέτα”.

Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου Πλατεία Αγίου Νικολάου ώρα: 20:30

Κινηματογραφική Προβολή “Η Οδύσσεια του Βάση”.

Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου Σταυρός ώρα: 20:30

Παράσταση από το Θέατρο Σκιών του Δημήτρη Καραμαγκιόλα με το έργο “Ο Καραγκιόζης και ο Γορίλας”.

Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου Πλατεία Πλαστήρα ώρα: 20:30

Ρεμπέτικη Βραδιά με τη “Ρεμπέτικη Παρέα”.

Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου Καλλιφώνι ώρα: 20:30

Θεατρική παράσταση από το “Περιφερειακό Θέατρο Καρδίτσας” με το έργο “Του χωριού το Κοινοβούλιο”.

Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου Κεντρική Πλατεία ώρα: 20:30

Συναυλία και περίπατος με την Μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού