Τα “πειραγμένα” και τα “κλεμμένα” δεδομένα

29/08/2018

Με μια τόσο πρωτότυπη, όσο και εκπαιδευτικά ενδιαφέρουσα δράση, συνεχίστηκε την Τρίτη 28 Αυγούστου, στις παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας, η 7η Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2018, που οργανώνει και συντονίζει η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, και υλοποιείται από περίπου 140 βιβλιοθήκες σε όλη την Ελλάδα.

Το θέμα της ημέρας ήταν τα: ΤΑ «ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΑ» ΚΑΙ ΤΑ «ΚΛΕΜΜΕΝΑ» ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Στόχος του σημερινού εργαστηρίου είναι η ενημέρωση των παιδιών για το πώς πρέπει να προσεγγίζονται και να φιλτράρονται οι ειδήσεις που αναπαράγονται στα ΜΜΕ. Μοιράσαμε αφίσες της ILFA για τον έλεγχο των fake news, που είναι το εργαλείο ,ώστε να υπενθυμίζει στα παιδιά, πως πρέπει να υποβάλουν το κάθε τί σε συστηματικό έλεγχο πριν το πιστέψουν και το διαδώσουν

Διαβάσαμε τον κλασσικό μύθο του Αισώπου «ο ψεύτης βοσκός» από τις εκδόσεις Παπαδόπουλος, και σε απλή μορφή το βασιλιά των ψευτών «Πινόκιο» του Carlo Collodi, σε μετάφραση Μαρίας Αγγελίδου και πάλι από τις εκδόσεις Παπαδόπουλος.

Συζητήσαμε με τα παιδιά για το πώς να εντοπίζουν ψευδείς ειδήσεις, ποια είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέχουν και στη συνέχεια παρατήρησαν με κάθε λεπτομέρεια τα έντυπα με τα άρθρα και τις φωτογραφίες που τους δώσαμε και προσπάθησαν να εντοπίσουν ποιες είναι οι ψευδείς ειδήσεις, ποιοι κερδίζουν από αυτές, ποιοι χάνουν, με σκοπό πάντα να ενεργοποιούν τη δική τους κριτική σκέψη!!!

Την Τετάρτη 29 Αυγούστου, η 7η καλοκαιρινή Εκστρατεία, συνεχίζεται με δύο δράσεις, στις Παιδικές Βιβλιοθήκες συνοικίας «Αγίου Φανουρίου», «Αγγελική Βαρελλά» με θέμα: ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ: Εγκλήματα. Η παρατήρηση της σκηνής του εγκλήματος οδηγεί στη διαλεύκανσή του. Ληστείες, εκβιασμοί, περίεργα ατυχήματα πώς περιγράφονται, ποια δεδομένα οδηγούν στην επίλυσή τους και Δημοτικού Διαμερίσματος «Αρτεσιανού» με θέμα: ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Τα δεδομένα που κρατάω μόνο για μένα. Απλοί κανόνες για να μάθουμε να προφυλασσόμαστε και να μην δίνουμε εύκολα σε κανένα προσωπικά μας στοιχεία. Για παιδιά 7-14 ετών

Αναλυτικό πρόγραμμα με τις δράσεις της κάθε βιβλιοθήκης, μπορείτε να το δείτε στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας, στην ιστοσελίδα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος στο link: http://network.nlg.gr/library/ και στις σελίδες των παιδικών βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ. στο Facebook.

Οι δράσεις θα πραγματοποιούνται κάθε πρωί από τις 11 έως τις 12:30 και απευθύνονται κυρίως σε παιδιά που έχουν τελειώσει την Α΄ Δημοτικού έως και 15 ετών. Παιδιά κάτω των 7 ετών, πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικα καθ’ όλη τη διάρκεια των δράσεων.

Κι αυτό το καλοκαίρι, τα δεδομένα στις βιβλιοθήκες μας, «θα είναι υπέρ μας»!!!