07/09/2018

Με την τελευταία εκπαιδευτική δράση και με πολύ «γλυκά» χάπενινγκ, συνεχίστηκε την Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου, στις παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας, η 7η Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2018, που οργανώνει και συντονίζει η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, και υλοποιείται από περίπου 140 βιβλιοθήκες σε όλη την Ελλάδα.

Στις παιδικές βιβλιοθήκες συνοικιών «Αγίου Νικολάου», «Λάκας Μαντζάρα» και Δημοτικού Διαμερίσματος «Παλαιοκκλησίου», ήταν με διαφορά, η πιο γλυκιά μέρα της καλοκαιρινής εκστρατείας.

Διαβάσαμε αποσπάσματα από το υπέροχο βιβλίο του Wojciech Grajkowski «Μέλισσες» από τις εκδόσεις Μικρή Σελήνη, όπου τα παιδιά είδαν πως διαχρονικά το μέλι έπαιζε το ρόλο του τόσο σαν θεραπευτικό παρασκεύασμα, σαν προϊόν περιποίησης σώματος, προσώπου, ακόμη και νεκρών σωμάτων και φυσικά και σαν γλύκισμα!

Τα παιδιά δοκίμασαν τόσο το μέλι από άνθη φυτών (Ανθόμελο), όσο και το μέλι από πεύκο και άλλα δέντρα, με κουταλάκια που μας πρόσφερε το περίπτερο του Κυρίου Κώστα Κωφού και της Κυρίας Αναστασίας Ακριβούλη! Γεύτηκαν το χρυσό μέλι και έφτιαξαν το πρωινό τους! Τσάι με μέλι, σουσάμι με μέλι, σοκολάτα με μέλι, ψωμί με μέλι…και δεν μας μέλει γενικά γιατί έχουμε φίλους τα βιβλία που μας αγαπούν και τα αγαπάμε..

Έτσι ολοκληρώθηκε το αφιέρωμα στις μέλισσες και τα δεδομένα τους και ήρθε η ώρα για το κλείσιμο και της 7ης Καλοκαιρινής Εκστρατείας Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας, που θα γίνει την Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου, στις 11:00 το πρωί, στις Παιδικές Βιβλιοθήκες συνοικίας «Αγίας Παρασκευής», «Παυσιλύπου» και Δημοτικού Διαμερίσματος «Αρτεσιανού», όπου τα παιδιά, ταυτόχρονα με την καταμέτρηση των δεδομένων των βιβλιοθηκών, του φετινού καλοκαιριού, θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν διάφορες λιχουδιές με μέλι και να πιουν δροσερούς χυμούς που θα προσφέρει σε αυτά η διοίκηση του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας!!!

Καλεσμένα είναι όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στις δράσεις της φετινής Καλοκαιρινής Εκστρατείας, οι γονείς, οι συνοδοί τους και φυσικά όλα τα παιδιά της πόλης και της περιοχής που αγαπούν και στηρίζουν εδώ και τριάντα χρόνια το καλό παιδικό βιβλίο και τις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ.

Κι αυτό το καλοκαίρι, τα δεδομένα στις βιβλιοθήκες μας, «ήταν υπέρ μας»!!!