Τα παιδιά της Καρδίτσας που συμμετείχαν στον διαγωνισμό ρομποτικής βράβευσε ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος

12/04/2023

Γέμισε νιάτα το πρωί της Μ. Τρίτης το γραφείο του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Βασίλη Τσιάκου. Τα παιδιά της Καρδίτσας που πήραν μέρος και διακρίθηκαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής μαζί με τους προπονητές τους, επισκέφτηκαν τον δήμαρχο ο οποίος τους κάλεσε στο γραφείο του για τους γνωρίσει και να τους συγχαρεί. Πρόκειται για 9 μαθητές και μαθήτριες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι πήραν μέρος σε διαγωνισμό που έγινε στο τέλος Μαρτίου στην Αθήνα και  τελούσε  υπό την αιγίδα του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν «H πόλη που ονειρεύομαι: Smart City». Τα παιδιά που συμμετείχαν παρουσίασαν  ρομποτικές λύσεις που αναβαθμίζουν τις πόλεις μας και βελτιώνουν την καθημερινότητα.

Ο Δήμαρχος υποδέχθηκε τα παιδιά με θερμά λόγια και τους συνεχάρη για τη συμμετοχή ενώ φυσικά συνεχάρη και τους δύο προπονητές τους, τούς εκπαιδευτικούς Αγγελική Μπολτσή και Αναστάσιο Χιδερίδη. Ο Δήμαρχος έδωσε από ένα αναμνηστικό μετάλλιο στα παιδιά και ένα αναμνηστικό προς τους δυο προπονητές. Όπως υπογράμμισε αυτά τα νέα παιδιά με το υψηλό επίπεδο μόρφωσης και τις φρέσκες ιδέες που έχουν είναι το μέλλον της Καρδίτσας, είναι το μέλλον Ελλάδας. Ο Δήμαρχος συνεχάρη και τους δυο προπονητές για την εξαιρετική δουλειά που έκαναν καθώς και τους γονείς τους που στηρίζουν την προσπάθεια. Τέλος ευχήθηκε σε όλους καλή Ανάσταση και Ευτυχισμένο Πάσχα.