15/10/2014

Συνάντηση του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκου με τη Διοίκηση του Συλλόγου Φίλων Σιδηροδρόμου Ν. Καρδίτσας

???????????????????????????????Συνάντηση με τη Διοίκηση του Συλλόγου Φίλων Σιδηροδρόμου Ν. Καρδίτσας είχε την Τετάρτη 15/10, στο γραφείο του ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος.

Τα μέλη της Διοίκησης του Συλλόγου ενημέρωσαν τον Δήμαρχο για την συνάντηση που είχαν με τις Διοικήσεις της ΤΡΑΙΝΟΣΕ και της ΕΡΓΑ ΟΣΕ,  όπου συζήτησαν το θέμα των σιδηροδρομικών δρομολογίων και της ηλεκροκίνησης της γραμμής Παλαιοφαρσάλου- Καλαμπάκας.

Tα μέλη του Συλλόγου εξέφρασαν την έντονη ανησυχία τους για τους σχεδιασμούς της ΤΡΑΙΝΟΣΕ, καθώς από τη συνάντηση διαπίστωσαν, όπως ανέφεραν στον Δήμαρχο οτι η Διοίκηση της επιχείρησης προσανατολίζεται στη συρρίκνωση των απευθείας δρομολογίων τόσο προς τη Θεσσαλονίκη, όσο και προς την Αθήνα.

Ειδικότερα, όπως ανέφεραν τα μέλη του Συλλόγου, η ΤΡΑΙΝΟΣΕ δεν φαίνεται διατεθειμένη να επαναλάβει τα απευθείας δρομολόγια προς και από την Θεσσαλονίκη που τον τελευταίο καιρό γίνονται με ανταπόκριση,  ενώ προσανατολίζεται να καταργήσει επιπλέον και το απογευματινό απευθείας δρομολόγιο για την Αθήνα, καθώς κρίνεται ασύμφορο οικονομικά για την επιχείρηση.

Ανησυχία  εξέφρασαν και για την προοπτική του έργου της ηλεκροκίνησης της γραμμής.

Η εκτίμηση των διοικούντων του Συλλόγου είναι οτι θα πρέπει να ασκηθεί άμεσα συντονισμένη πίεση από όλους τους φορείς του Νομού, ώστε να αποτραπεί μια τέτοια αρνητική εξέλιξη, ενώ απαιτείται συντονισμένη διεκδίκηση και για την προώθηση του μεγάλου έργου της ηλεκτροκίνησης της γραμμής Παλαιοφαρσάλου – Καλαμπάκας που θα συμβάλει καθοριστικά στην αναβάθμιση του σιδηροδρόμου στην ευρύτερη περιοχή της Δυτ. Θεσσαλίας.

Ο κ. Αλεξάκος υπογράμμισε οτι το ενδιαφέρον της Δημοτικής Αρχής για τα ζητήματα του σιδηροδρόμου είναι έντονο και συνεχές, γι' αυτό και θα αναλάβει πρωτοβουλίες για τον συντονισμό της δράσης των φορέων του Νομού, αλλά και της ευρύτερης περιοχής, τόσο για την πύκνωση των δρομολογίων, όσο και για να επιταχυνθούν οι διαδικασίες έγκρισης των σχετικών μελετών του έργου της ηλεκτροκίνησης της γραμμής Παλαιοφαρσάλου- Καλαμπάκας, να επιτευχθεί η ένταξή του στην νέα προγραμματική περίοδο και να δημοπρατηθεί το συντομότερο δυνατόν.