25/06/2015

Συνεχίζεται για δεύτερη χρονιά η προσφορά των φροντιστών του νομού στα παιδιά  των ασθενέστερα οικονομικά οικογενειών

Συνάντηση με τη Διοίκηση του  Συλλόγου Φροντιστών Ν. Καρδίτσας είχε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος παρουσία των Αντιδημάρχων κ.κ. Ελ. Αντωνίου και Γ. Γεννάδιου και της υπαλλήλου της Δ/νσης  Κοινωνικών Πολιτικών & Δημόσιας Υγείας κ. Κατ. Καφαντάρη.

Θέμα της συνάντησης ήταν η συνεργασία του Δήμου με το Σύλλογο Φροντιστών στο πλαίσιο του Κοινωνικού Φροντιστηρίου. Όπως ανέφεραν χαρακτηριστικά ο Πρόεδρος κ. Γιαν. Δασκαλόπουλος, ο Αντιπρόεδρος κ. Ορ. Καραμαγκιόλας και τα μέλη  του Συλλόγου κ.κ. Θωμ. Σκούφης, Θεοδ. Παλαιοκαρίτης και Θωμ. Οικονόμου:

“ Ως Σύλλογος Φροντιστών Ν. Καρδίτσας, συναισθανόμενοι τις οικονομικές δυσκολίες που βιώνουν αρκετοί συμπολίτες μας θέλουμε να βοηθήσουμε τα παιδιά όσων αδυνατούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά προσφέροντάς τους ένα χαμόγελο παιδείας μέσα στην μνημονιακή ασφυξία. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε συνεργασία με τις δομές Πρόνοιας του Δήμου Καρδίτσας οι φροντιστές θα σταθούμε δίπλα στο όραμα αυτών των παιδιών για ένα καλύτερο αύριο, ώστε να καταστεί εφικτή με αξιοπρεπείς όρους η ισότητα στην πρόοδο και την παρεχόμενη παιδεία”

Ο κ. Φωτ. Αλεξάκος συνεχάρη τα μέλη της Διοίκησης του Συλλόγου για τη ευαισθησία, την οποία επιδεικνύει ο κλάδος των φροντιστών της περιοχής μας, δίνοντας την δυνατότητα και σε οικογένειες  που αδυνατούν οικονομικά, να παρέχουν φροντιστηριακά μαθήματα στα παιδιά τους ώστε να βοηθηθούν, στην προσπάθειά τους για την απόκτηση γνώσεων και συνέχιση των σπουδών τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Ως Δήμος Καρδίτσας στηρίζουμε  την αξιέπαινη αυτή προσπάθεια του Συλλόγου Φροντιστών του Νομού μας για την παροχή ίσων ευκαιριών σε όλα τα παιδιά που αγωνίζονται μέσω της εκπαίδευσης για να κάνουν τα όνειρά τους πραγματικότητα.
Με την ευκαιρία να συγχαρώ όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές εξετάσεις, όπου για μία ακόμα χρονιά η περιοχή μας ανέδειξε πολλούς αριστούχους.
Οι συνεχείς επιτυχίες και οι πρωτιές που φέρουν το Νομό μας κάθε χρόνο, σταθερά στις πρώτες θέσεις πανελλαδικά, πέρα από την προσπάθεια των ίδιων των παιδιών και των οικογενειών τους που τους στηρίζουν, μαρτυρούν και το υψηλό επίπεδο του εκπαιδευτικού δυναμικού της περιοχής μας, τόσο στο δημόσιο σχολείο, όσο και στην ιδιωτική εκπαίδευση και τα φροντιστήρια.
” τόνισε ο Δήμαρχος.