Συνεδρίασε το Συντονιστικό Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Καρδίτσας

18/06/2021

Στόχος η έγκαιρη προετοιμασία για τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου

Συνεδρίασε την Πέμπτη το Συντονιστικό Τοπικό Όργανο Πολιτικής Προστασίας  του Δήμου Καρδίτσας εν όψει του θέρους και της προετοιμασίας του Δήμου και των αρμόδιων υπηρεσιών για την αντιπυρική περίοδο. Η συνεδρίαση έγινε υπό την προεδρία του αρμόδιου αντιδημάρχου Πολιτικής Προστασίας κ. Σπ. Κουρτεσιώτη και με τη συμμετοχή του Δημάρχου κ. Β. Τσιάκου. Εισαγωγικά ο Δήμαρχος ευχαρίστησε τις αρμόδιες για την Πολιτική Προστασία κρατικές υπηρεσίες όπως επίσης και τον Ελληνικό Στρατό καθώς και τις Εθελοντικές Οργανώσεις, για τη δουλειά που γίνεται κάθε χρόνο στην περιοχή μας, η οποία και φέρνει θετικά αποτελέσματα. Μίλησε για την άριστη συνεργασία που έχει η Δημοτική Αρχή με όλους τους αρμόδιους για την Πολιτική Προστασία και ευχήθηκε και  η φετινή χρονιά να κυλήσει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Τέλος ζήτησε από όλους τους συμμετέχοντες την μέγιστη ετοιμότητα ώστε να η Πολιτική Προστασία να ανταποκριθεί άμεσα σε κάθε συμβάν.

Από την πλευρά του ο αρμόδιος αντιδήμαρχος κ. Σπ. Κουρτεσιώτης επισήμανε μεταξύ άλλων το εξής:

«Διανύουμε ήδη την αντιπυρική περίοδο. Ο Δήμος έχει σε ετοιμότητα τα μηχανήματα ώστε εάν χρειαστεί να επέμβουν. Στα επικίνδυνα σημεία, σε όλες τις Δημοτικές Ενότητες, θα κοιτάξουμε να υπάρχει απόθεμα εδαφικού υλικού (χώμα). Οι υπηρεσίες του Δήμου ήδη πραγματοποιούν σειρά ενεργειών – κοπή χόρτων – κλάδεμα δέντρων που εμποδίζουν την πρόσβαση οχημάτων ενώ δημιουργούμε αντιπυρικές ζώνες κοντά σε οικισμούς. Έχουν σταλεί έγγραφα στους Προέδρους των Κοινοτήτων, για να επισημάνουν και να μας ενημερώσουν για επικίνδυνα σημεία εκδήλωσης πυρκαγιάς. Επίσης γνωρίζουν βάση του σχεδίου, σε ποιούς χώρους θα γίνει η συγκέντρωση των πολιτών σε περίπτωση εκκένωσης του χώρου. Τέλος είμαστε σε συνεργασία και επικοινωνία με όλους τους φορείς Αστυνομία – Πυροσβεστική – Στρατό – ΔΕΥΑΚ – εθελοντικές οργανώσεις για να μεγιστοποιήσουμε το αποτέλεσμα» κατάληξε ο αντιδήμαρχος. Στη σύσκεψη μετείχαν:

Δήμαρχος Καρδίτσας – Βασίλης Τσιάκος

Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας – Κουρτεσιώτης Σπυρίδων

Εντεταλμένος Σύμβουλος στον πρ. Δήμο Κάμπου – Βάϊος Οικονόμου

Διοικητής Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Καρδίτσας – Τσιώλης Κωνσταντίνος

Αστυνομικός Υποδιευθυντής – Β’ Υποδιευθυντής Δ.Α. Καρδίτσας– Απόστολος Περιστέρης

Αξιωματικός 2ου – 3ου Γραφείου του ΚΕΣΝ, Λοχαγός (Π2) Απόστολος Γαλάνης

Τεχνικός Διευθυντής ΔΕΥΑ Καρδίτσας – Αχιλλέας Ζαγορίτης