Συνάντηση του Συλλόγου Δρομέων με το Δήμαρχο Καρδίτσας

07/11/2019

Β. Τσιάκος: Στηρίζουμε τον αθλητισμό, στηρίζουμε τους αθλητές μας

“Ο χώρος του  αθλητισμού είναι πολύ σπουδαίος και για αυτό ως δημοτική αρχή  δίνουμε έμφαση στη στήριξη του. Μεγάλη σημασία αποδίδουμε όχι μόνο στον επαγγελματικό αθλητισμό αλλά και τον ερασιτεχνικό καθώς και στο μαζικό αθλητισμό”. Τα παραπάνω υπογράμμισε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος στη συνάντηση που είχε με την διοίκηση και μέλη του Αθλητικού – Πολιτιστικού Συλλόγου Δρομέων Καρδίτσας. Οι εκπρόσωποι του Συλλόγου συνάντησαν τον Δήμαρχο εν όψει της διεξαγωγής και της συμμετοχής τους στον αυθεντικό Μαραθώνιο δρόμο. Όπως είπαν ο Σύλλογος συμμετέχει με περισσότερους από 35 δρομείς, αναδεικνύοντας έτσι μαζί και με άλλους συμπολίτες την συμμετοχή της Καρδίτσας σε αυτό το κορυφαίο αθλητικό γεγονός. Μάλιστα σε ανάμνηση αυτής της πρώτης συνάντησης τους με τον Δήμαρχο του προσέφεραν ένα μικρό αναμνηστικό του αυθεντικού Μαραθωνίου. Ο πρόεδρος του Συλλόγου κ. Βησσαρίων Ζησόπουλος του ευχήθηκε κάθε επιτυχία και πολλές πρωτιές στον δικό του Μαραθώνιο στη διοίκηση του Δήμου Καρδίτσας. Επίσης πρόσθεσε ότι ο Σύλλογος δρομέων βρίσκεται δίπλα στη δημοτική αρχή και θα στηρίξει όπως μπορεί το έργο της.

Ο Δήμαρχος τους ευχαρίστησε για την επίσκεψη και υπογράμμισε ότι παρά το γεγονός ότι η δημοτική αρχή βρίσκεται μόλις δύο μήνες στη διοίκηση του Δήμου έχει κάνει σειρά παρεμβάσεων στους χώρους μαζικού αθλητισμού. Υπενθύμισε ότι έγιναν σημαντικές παρεμβάσεις στο Παλέρμο με καλλωπισμό, εργασίες καθαριότητας, συντηρήσεις και αναβάθμιση του φωτισμού. Αντίστοιχες παρεμβάσεις έγιναν στο αθλητικό πάρκο, στο χώρο του γηπέδου και αλλού. Οι παρεμβάσεις, είπε ο δήμαρχος, θα συνεχιστούν σε όλα τα επίπεδα ώστε η πόλη και συνολικά ο Δήμος να φτάσει στο επίπεδο που πρέπει. “Βήμα – βήμα προχωρούμε, έχουμε ανοικτά τα αυτιά μας και ακούμε το συνδημότη μας και τα αιτήματα που μας θέτει. Ήδη η πόλη έχει αλλάξει σημαντικά και προσεχώς αυτή η διαφορά θα είναι πιο εμφανής”, κατέληξε ο δήμαρχος. Τέλος ευχήθηκε στα μέλη του Συλλόγου που μετέχουν στον Μαραθώνιο όπως και σε όλους τους Καρδιτσιώτες που μετέχουν καλά αποτελέσματα.