Συνάντηση του Δημάρχου Καρδίτσας με την Υφ. Προστασίας του Πολίτη

20/05/2019

Ο κ. Φώτης Αλεξάκος συζήτησε με την κ. Κατερίνα Παπακώστα θέματα αρμοδιότητάς της

Συνάντηση με την Υφυπουργό Προστασίας του Πολίτη και Προέδρου του κόμματος Νέα Ελληνική Ορμή (Ν.Ε.Ο.) κ. Κατερίνα Παπακώστα που συμμετέχει στις Ευρωεκλογές, είχε το πρωί του Σαββάτου 18/5 ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος.

Στη συνάντηση στην οποία παραβρέθηκαν επίσης οι Αντιδήμαρχοι κ.κ. Γιάννης Σβάρνας και Βασίλης Κουρκούνας και οι Εντεταλμένοι Σύμβουλοι κ.κ. Ελένη Αντωνίου και Σωτηρία Μπακαλάκου συζητήθηκαν θέματα αρμοδιότητας του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη ( ασφάλεια, πυροπροστασία κ.α.).

Ο κ. Αλεξάκος εξήρε το έργο των τοπικών αρχών (Αστυνομική Δ/νση – Πυροσβεστική Υπηρεσία) κάτι που αντικατοπτρίζεται όπως τόνισε και στα σχετικά χαμηλά επίπεδα παραβατικότητας που εμφανίζει η περιοχή μας αλλά και στην απουσία σημαντικών δασικών πυρκαγιών και την άμεση αντιμετώπιση μεμονωμένων συμβάντων.

Υπογράμμισε επίσης ότι ο Δήμος Καρδίτσας έχει αναπτύξει άριστη συνεργασία και με τις δύο υπηρεσίες κάτι για το οποίο η κ. Παπακώστα εξέφρασε την ικανοποίησή της υπογραμμίζοντας ότι τα θέματα της ασφάλειας και προστασίας των πολιτών και των περιουσιών τους απαιτούν συνέργειες.

Με την ευκαιρία της συνάντησης η κ. Παπακώστα ενημερώθηκε από τον κ. Αλεξάκο και για τα σημαντικότερα ζητήματα του Δήμου, ενώ η συνάντηση ολοκληρώθηκε με εκατέρωθεν ευχές ενόψη των εκλογικών διαδικασιών, στις οποίες συμμετέχουν.