Συνάντηση του Δημάρχου Καρδίτσας με τους Διοικητές της Π.Υ. Θεσσαλίας και Καρδίτσας

08/03/2017

Τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκο επισκέφθηκαν την Τρίτη 7/3 ο νέος Διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Θεσσαλίας, Αρχιπύραρχος Αχ. Τζουβάρας μαζί με τον νέο Διοικητή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Καρδίτσας Πύραρχο Σωτ. Κορέλα, τους οποίους συνόδευαν επίσης ο Αντιπύραρχος Σωτ. Κοκκώνης και ο Επιπυραγός Κων. Μπαλαντίνας.

Η συνάντηση είχε εθιμοτυπικό χαρακτήρα, καθώς και οι δύο Διοικητές ανέλαβαν πρόσφατα τα καθηκοντά τους, δόθηκε όμως η ευκαιρία να συζητηθούν και θέματα που αφορούν τη συνεργασία των Υπηρεσιών τους με την Αυτοδιοίκηση, και ειδικότερα με το Δήμο, όπως η πυροπροστασία και γενικότερα η προστασία του δασικού περιβάλλοντος, καθώς και η διασφάλιση της ζωής και της περιουσίας των πολιτών που αποτελεί βασική αποστολή του Πυροσβεστικού Σώματος.

Ο Δήμαρχος συνεχάρη τα δύο υψηλόβαθμα στελέχη της Π.Υ., ευχόμενος κάθε επιτυχία στα καθήκοντα που ανέλαβαν και παράλληλα τους διαβεβαίωσε οτι ο Δήμος Καρδίτσας, στο πλαίσιο και της αρμοδιότητας της Πολιτικής Προστασίας θα καταβάλει με τον υπηρεσιακό μηχανισμό του κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε να συμβάλει στο έργο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και από κοινού στην “θωράκιση” του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.