02/10/2017

Το Δημαρχείο Καρδίτσας επισκέφθηκε τη Δευτέρα 2/10 ο Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Βαγγέλης Αποστόλου, όπου συναντήθηκε με το Δήμαρχο Καρδίτσας κ.Φωτ. Αλεξάκο. Τον Υπουργό συνόδευαν οι βουλευτές κ.κ. Χρ. Κατσιαβριά Σιωροπούλου και Παν. Βράντζα, ο Γραμματέας της ΝΕ Καρδίτσας του ΣΥΡΙΖΑ κ. Ηλ. Αντωνίου και στελέχη του Υπουργείου και της Ν.Ε., ενώ παρόντες στη συνάντηση ήταν οι Αντιδήμαρχοι κ.κ. Ι. Σβάρνας, Τρ. Τίκας και Γ. Γούλας και ο εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος για θέματα Αγροτικής Ανάπτυξης κ. Δημ. Αραμπατζής.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της επίσκεψης του Υπουργού στην περιοχή μας και πέρα από τον εθιμοτυπικό χαρακτήρα της είχε και ουσιαστικό περιεχόμενο καθώς τέθηκαν από τον Δήμαρχο προς τον Υπουργό θέματα της αρμοδιότητάς του που αφορούν τον αγροτικό και κτηνοτροφικό κόσμο της περιοχής.
Ο κ. Αποστόλου εισηγητικά κάλεσε το Δήμαρχο στην απογευματινή εκδήλωση με θέμα “Ο Ρόλος της Κτηνοτροφίας στην Παραγωγική Ανασυγκρότηση” υπογραμμίζοντας παράλληλα τη σημασία που δίνει το Υπουργείο και ευρύτερα η κυβέρνηση στον τομέα της κτηνοτροφίας, τον οποία θεωρεί κομβικό στην συνολικότερη προσπάθεια για την παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας και το νομό μας μια από τις περιοχές με συγκριτικά πλεονεκτήματα.
Ο κ. Αλεξάκος σχετικά με τον τομέα της κτηνοτροφίας, τον οποίο χαρακτήρισε πολύ σημαντικό,  έθεσε προς τον κ. Υπουργό το αίτημα της δημιουργίας Κτηνοτροφικών Πάρκων στο Νομό σύμφωνα με τις μελέτες που έχει εκπονήσει η ΑΝΚΑ.
‘Εθεσε επίσης επιγραμματικά και τα βασικά ζητήματα που απασχολούν τον αγροτικό κόσμο της περιοχής μας, όπως η μείωση του κόστους παραγωγής και η δίκαιη φορολόγησή τους, η ταχύτερη εκτίμηση και αποζημίωση των ζημιών από τον ΕΛΓΑ, η ένταξη περισσότερων αγροτών στα προγράμματα Νέων Αγροτών και Νιτρορύπανσης, η χρηματοδότηση της κατασκευής νέων αυτόματων θυροφραγμάτων, για τα οποία ο Δήμος Καρδίτσας έχει έτοιμες μελέτες, καθώς και η ολοκλήρωση βασικών υποδομών στον αγροτικό τομέα, όπως τα κλειστά αρδευτικά του Σμοκόβου.
Ο κ. Αποστόλου τόνισε οτι όλα τα παραπάνω ζητήματα βρίσκονται ψηλά στις προτεραιότητες του Υπουργείου, επισημαίνοντας ενδεικτικά οτι έχει επισπευστεί κατά πολύ σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν η διαδικασία αποζημιώσεων από τον ΕΛΓΑ, παρά την αύξηση των καταστροφών λόγω ακραίων καιρικών φαινομένων και την απεργία διαρκείας των εκτιμητών. Γίνεται επίσης, όπως είπε, προσπάθεια να υποστηριχθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι νέοι αγρότες όχι μόνο για να ξεκινήσουν, αλλά κυρίως για να παραμείνουν στη γεωργία και μετά το τέλος της περιόδου ενίσχυσης. Είδε ακόμη θετικά την ιδέα των κτηνοτροφικών πάρκων επισημαίνοντας πάντως οτι απαιτείται προσοχή σε θέματα χρήσεων γης.
Εξέφρασε τέλος την άποψη οτι τα στοιχεία του προηγούμενου οικονομικού έτους διαψεύδουν όσους έκαναν λόγο για αύξηση της φορολογίας των αγροτών, προαναγγέλοντας αλλαγές στο φορολογικό το 2018.