Συνάντηση Δημάρχου με εκπροσώπους Συλλόγου Ατόμων και Φίλων με Αυτισμό

26/02/2020

Με τον Δήμαρχο κ. Β. Τσιάκο συναντήθηκαν εκπρόσωποι του Συλλόγου Ατόμων και Φίλων με Αυτισμό Δυτ. Θεσσαλίας

Τον δήμαρχο Καρδίτσας κ. Βασίλη Τσιάκο επισκέφθηκε στο γραφείο του , ο  νεοσύστατος Σύλλογος Ατόμων και Φίλων με Αυτισμό Δυτικής Θεσσαλίας. Ο Σύλλογος συναντήθηκε με το Δήμαρχο για να τον ενημερώσει για τους σκοπούς  καθώς και για ζητήματα που απασχολούν τα άτομα και τις οικογένειες των ατόμων με αυτισμό. Ο δήμαρχος τους ευχαρίστησε για την επίσκεψη και τους ευχήθηκε να ευοδωθούν οι στόχοι. Επίσης ξεκαθάρισε ότι η δημοτική αρχή είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη σε ότι αφορά  στα άτομα με αναπηρίες. Μάλιστα εξήγησε πως γίνονται μια σειρά από ενέργειες και παρεμβάσεις για να στηριχθούν τα ΑμεΑ καθώς και να αναπτυχθούν οι δομές που σχετίζονται με την υποστήριξη τους. Σε ότι αφορά τα αιτήματα που του τέθηκαν από την πλευρά του συλλόγου υπογράμμισε  ότι για την εξεύρεση κάποιου χώρου στέγασης αναζητείται λύση η οποία ωστόσο δεν μπορεί να προκύψει πριν την ολοκλήρωση του νέου Δημαρχείου και την απελευθέρωση χώρων στο παλαιό Δημαρχείο. Επίσης σε ότι αφορά τη δημιουργία δομών που θα αφορούν στην υποστήριξη των παιδιών ΑμεΑ υπογράμμισε ότι η δημοτική αρχή και πρωτοβουλίες θα αναλάβει και θα στηρίξει κάθε σχετική προσπάθεια.   Από την πλευρά του Συλλόγου στη συνάντηση μετείχαν η πρόεδρος κ. Μαλαματένια Μπουραζάνη, η αντιπρόεδρος κ. Ελισάβετ Μαγαλιού, η γραμματέας κ. Χριστίνα Τεγοπούλου και τα μέλη Λάμπρος Γαρίτος και Πόπη Μπαντή.