Συνάντηση ανώτερων στελεχών του Πυροσβεστικού Σώματος με το Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκο

22/02/2022

Τον επισκέφτηκαν ο υποστράτηγος Δ. Καρασαββίδης και ο αρχιπύραρχος Ε. Φαλάρας

Τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκο επισκέφτηκαν στο γραφείο του τα ανώτερα στελέχη του Πυροσβεστικού Σώματος Δημήτριος Καρασαββίδης υποστράτηγος, Συντονιστής Επιχειρήσεων Στερεάς Ελλάδας – Θεσσαλίας και ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας του Πυροσβεστικού Σώματος Αρχιπύραρχος Ευάγγελος Φαλάρας. Τα δύο στελέχη συνόδευε ο Διοικητής των Π.Υ. Καρδίτσας Πύραρχος κ. Γεώργιος Νταουτάς ενώ παρών στη συνάντηση ήταν και ο αντιδήμαρχος πολιτικής προστασίας κ. Σωτήρης Αντωνίου. Στη συνάντηση ο υποστράτηγος και τα άλλα στελέχη ενημέρωσαν το Δήμαρχο για την υψηλού επιπέδου επιχειρησιακή ετοιμότητα του Π.Σ. και συζήτησαν ζητήματα πολιτικής προστασίας τόσο με τον Δήμαρχο όσο και με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο. Ο Δήμαρχος τους ευχαρίστησε για την επίσκεψη και για την ενημέρωση ενώ έκανε λόγο για την άριστη συνεργασία μεταξύ της Δημοτικής Αρχής και των στελεχών της Π.Υ. Καρδίτσας. Επίσης έπλεξε συνολικά το εγκώμιο του Πυροσβεστικού Σώματος καθώς όπως είπε ο ρόλος του ήταν καθοριστικός κατά την εκδήλωση του ακραίου φαινομένου του Ιανού καθώς έσωσε ζωές ενώ και το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα επιτέλεσε σπουδαίο έργο βοηθώντας στο να επανέρθει η ζωή στην περιοχή σε κανονικούς ρυθμούς. Τέλος ο Δήμαρχος είπε ότι η δημοτική αρχή κάνει ότι χρειάζεται για την εφαρμογή των σχεδίων Πολιτικής Προστασίας και επανέλαβε ότι προς αυτή την κατεύθυνση πάντοτε η παρουσία των πυροσβεστικών δυνάμεων είναι αποφασιστική.