Στον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκο ο υποδιοικητής της 5ης ΥΠΕ και o πρόεδρος του ΕΚΑΒ

11/12/2019

Συζήτησαν για θέματα που αφορούν στο χώρο της υγείας

Τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Βασίλη Τσιάκο επισκέφτηκαν στο γραφείο του ο Υποδιοικητής της 5ης ΥΠΕ κ. Σταύρος Παπαγεωργίου, μαζί με τον πρόεδρο του ΕΚΑΒ κ. Νικόλαο Παπαευσταθίου και τον Διευθυντή του ΕΚΑΒ Θεσσαλίας κ. Κων/νο Σταμνά. Στόχος της επίσκεψης ήταν να ενημερωθεί ο Δήμαρχος για ζητήματα που αφορούν στη λειτουργία του ΕΚΑΒ. Ειδικότερα ο πρόεδρος του ΕΚΑΒ κ. Παπαευσταθίου εξέφρασε την επιθυμία να βοηθήσει η Δημοτική Αρχή στην εξεύρεση χώρου για τη στέγαση του τοπικού παραρτήματος ώστε να γίνεται πιο εύρυθμα και αποδοτικά η λειτουργία της υπηρεσίας. Στο αίτημα που ΕΚΑΒ συνηγόρησε και ο υποδιοικητής της 5ης ΥΠΕ κ. Σταύρος Παπαγεωργίου. Να σημειωθεί ότι ο πρόεδρος του ΕΚΑΒ έπλεξε το εγκώμιο της διοίκησης της 5ης ΥΠΕ κάνοντας λόγω για άριστη συνεργασία των δύο υπηρεσιών. Ωστόσο ο εκπρόσωπος του ΕΚΑΒ αναφέρθηκε επίσης στην ανάγκη επαρκούς στελέχωσης των Κέντρων Υγείας Σοφάδων, Παλαμά και Μουζακίου που όπως είπε προσφέρουν σπουδαίο έργο στην περιφέρεια. Ο Δήμαρχος ευχαρίστησε τους παριστάμενους για την επίσκεψη τους και εγκωμίασε τη λειτουργία της υπηρεσίας τόσο τοπικά όσο και πανελλαδικά. “Κάθε ανθρώπινη ζωή είναι μοναδική. Κάθε ζωή που σώζετε με την επέμβαση σας είναι αναντικατάστατη” είπε χαρακτηριστικά ο κ. Τσιάκος. Ο Δήμαρχος δεσμεύτηκε να εξετάσει τα αιτήματα τους και ειδικά για το κτιριολογικό πρόβλημα υπογράμμισε ότι θα κάνει κάθε προσπάθεια για την εξεύρεση λύσης. Επίσης υπογράμμισε ότι η συνεργασία της δημοτικής αρχής με την ηγεσία της 5ης ΥΠΕ είναι εξαιρετική μιλώντας με θερμά λόγια για την παρουσία του κ. Υποδιοικητή κ. Σταύρου Παπαγεωργίου. Πρόσθεσε ακόμη ότι τα θέματα υγείας αφορούν τους δημότες του Δήμου Καρδίτσας και κατ’ επέκταση για την εξέλιξη τους ενδιαφέρεται πάντα και η δημοτική αρχή. Στη συνάντηση εκτός των προαναφερθέντων μετείχαν επίσης ο υπεύθυνος του ΕΚΑΒ στον τομέα Καρδίτσας κ. Χρήστος Λέτσιος, οι αρμόδιοι του Γρ. Κινήσεως κ.κ. Νίκος Δήμος, Μιχάλης Κρόκης και Κων/νος Κοσπεντάρης όπως και από το Σωματείο εργαζομένων στο ΕΚΑΒ Θεσσαλίας οι Ιωάννης Γούλας, Βιβή Σαράφη και Γεώργιος Μπούκης.