Στηρίζει τον Πολιτισμό και τον Εθελοντισμό ο Δήμος Καρδίτσας

05/06/2018

Μέσω της “Ενεργειακής Κάμπου Δήμου Καρδίτσας” (ΕΝ.Κ.ΔΗ.ΚΑ ) ΑΕ ΟΤΑ
Στηρίζει τον Πολιτισμό και τον Εθελοντισμό ο Δήμος Καρδίτσας
Συνάντηση της Δημοτικής Αρχής με τους Προέδρους των Τοπικών Κοινοτήτων και των Πολιτιστικών Συλλόγων κάθε Κοινότητας

Συνάντηση με τους Προέδρους των Τοπικών Κοινοτήτων και των Πολιτιστικών Συλλόγων που δραστηριοποιούνται στις κοινότητες είχε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος με τη συμμετοχή των Εντεταλμένων Δημοτικών Συμβούλων κ. Σωτηρίας Μπακαλάκου και Κων/νου Ψημμένου.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκαν θέματα που αφορούν την διοργάνωση πολιτιστικών εκδηλώσεων και εθελοντικών δράσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου και ιδιαίτερα την θερινή περίοδο σε όλες τις Τοπικές Κοινότητες με την υποστήριξη του Δήμου Καρδίτσας.

Όπως τόνισε εισηγητικά ο κ. Αλεξάκος, η Δημοτική Αρχή έχει θέσει σε προτεραιότητα τη στήριξη του Πολιτισμού και του Εθελοντισμού δίνοντας μάλιστα έμφαση στις Τοπικές Κοινότητες, αναγνωρίζοντας τον σημαντικό ρόλο των τοπικών πολιτιστικών – μορφωτικών συλλόγων και των εκδηλώσεων που διοργανώνουν, οι οποίες, εκτός των άλλων, αποτελούν μια ευκαιρία συνάντησης των κατοίκων μεταξύ τους, αλλά και με τους συγγενείς και φίλους που ζουν σε άλλες πόλεις ή ακόμα και στο εξωτερικό.

Γι’ αυτό και μέσω της δημοτικής επιχείρησης “Ενεργειακή Κάμπου Δήμου Καρδίτσας (ΕΝ.Κ.ΔΗ.ΚΑ)” η οποία έχει συμπεριλάβει στους σκοπούς της την ενίσχυση εκδηλώσεων και δράσεων πολιτιστικού και εθελοντικού χαρακτήρα που συμβάλουν γενικά στην βελτίωση της ζωής των πολιτών και την αναβάθμιση του περιβάλλοντος, ο Δήμος υποστηρίζει τους τοπικούς συλλόγους στο έργο τους και μάλιστα με ισότιμο τρόπο, χωρίς διακρίσεις, κάτι που θα συνεχίσει να το κάνει και το 2018. Το ποσό που θα διατεθεί φέτος γι’ αυτό το σκοπό θα είναι 30.000 €.

Επίσης δίνοντας έμφαση στον εθελοντισμό θα συνεχίσει και φέτος να στηρίζει κάθε εθελοντική δράση που αναλαμβάνουν οι σύλλογοι στις κοινότητες (καθαρισμοί κοινοχρήστων χώρων, δενδροφυτεύσεις κ.α.)

Ο Δήμος στηρίζει και όλες τις μεγάλες εκδηλώσεις- πολιτιστικούς θεσμούς που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας (Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου, Καραϊσκάκεια,) εκδηλώσεις που διοργανώνει ο ίδιος Δήμος σε συνεργασία με άλλους φορείς, ενώ στο μέτρο των δυνατοτήτων της υποστηρίζει και πολιτιστικές – αθλητικές εκδηλώσεις και διοργανώσεις συλλόγων της πόλης.