26/09/2020

Αιτήσεις στα ΚΕΠ υποβάλλουν μόνο όσοι πέρασε κλιμάκιο από την περιοχή τους και δεν τους κατέγραψε

Παρακαλούνται οι Δημότες που έχουν ετοιμόρροπα κτίσματα να απευθύνονται στην Πολεοδομία Καρδίτσας στα τηλ. 24413-54810 για να τα δηλώσουν και να αποφύγουν τις τυχόν συνέπειες του νόμου σε περίπτωση κατάρρευσης του ακινήτου και πρόκληση ζημιών σε περαστικούς, αυτοκίνητα, παρακείμενες ιδιοκτησίες κ.λ.π.

Για τις αποζημιώσεις των 600 ευρώ και των 6000 ευρώ περνούν τα κλιμάκια του Δήμου, καταγράφουν το συμβάν, παίρνουν τα στοιχεία των πληγέντων και θα τους καλέσουν μετά από λίγες μέρες για συμπληρωματικά στοιχεία από τα ΚΕΠ.

Όσοι δημότες αντιληφθούν ότι πέρασε το κλιμάκιο του Δήμου από το δρόμο τους και δεν τους βρήκε στο σπίτι τους , αυτοί και μόνον αυτοί πρέπει να απευθυνθούν στα ΚΕΠ, να κάνουν αίτηση να έρθει κλιμάκιο.

Για τους επαγγελματικούς χώρους απευθυνόμαστε στην Περιφέρεια και αν είναι ετοιμόρροποι επαγγελματικοί χώροι και στην Πολεοδομία.

Η πυροσβεστική καταγράφει το συμβάν μόνο για πλημμυρισμένους χώρους.