18/02/2020

Πάνω από 31.500 τετραγωνικά δηλώθηκαν μέχρι σήμερα

Ικανοποιητική κρίνεται η προσέλευση των δημοτών και επιχειρηματιών στις Οικονομικές Υπηρεσίες του Δήμου Καρδίτσας προκειμένου να δηλώσουν τα “ξεχασμένα” τετραγωνικά των ακινήτων τους. Πιο συγκεκριμένα στο Δήμο Καρδίτσας, από τις 16/12/2019 μέχρι τις 17/2/2020 έχουν υποβληθεί 242 αιτήσεις που αντιστοιχούν σε 31.696 τετραγωνικά μέτρα ηλεκτροδοτούμενων ακινήτων. Τις επόμενες μέρες αναμένεται ότι το κύμα των αιτήσεων θα κλιμακωθεί καθώς στο τέλος Μαρτίου είναι η καταληκτική προθεσμία.

Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Οικονομικών Ηλίας Σχορετσανίτης τόνισε πως “είναι μια πραγματικά μοναδική ευκαιρία για όσους έχουν διαφορά στα δηλωθέντα τετραγωνικά του Ε9 με τα τετραγωνικά του λογαριασμού ηλεκτρικού ρεύματος, καθώς ο νόμος απαλλάσσει τους πολίτες και τις επιχειρήσεις από κάθε υποχρέωση παρελθόντων οφειλών και προστίμων για όσους προσέλθουν οικειοθελώς μέχρι την 31η Μαρτίου 2020. Το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν αδήλωτα οικόπεδα και είναι υπόχρεοι σε τέλος ακίνητης περιουσίας (ΤΑΠ). Η ημέρα της αίτησης στο Δήμο είναι και η ημερομηνία που ισχύουν τα πραγματικά τετραγωνικά. Καλούμε τους δημότες να έρθουν στον 3ο όροφο του Δημαρχείου, στο Τμήμα Οικονομικών Υπηρεσιών, ώστε να ενημερωθούν και να επωφεληθούν από το ευεργετικό αυτό οικονομικό παράθυρο. Σημειώνουμε ότι μετά την παρέλευση της προαναφερθείσας ημερομηνίας θα υπάρξει υποχρεωτική ηλεκτρονική διασταύρωση των στοιχείων και οι όποιες διαφορές στα τετραγωνικά θα έχουν αναδρομική ισχύ με πρόστιμα και προσαυξήσεις, όπως προβλέπει η κείμενη νομοθεσία”.

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών ενημερώνουμε ότι οι Οικονομικές υπηρεσίες του Δήμου Καρδίτσας λειτουργούν καθημερινά και εξυπηρετούν το κοινό από τις 9:00 έως τις 13:00.