Σε επιφυλακή ο Δήμος Καρδίτσας για την αντιμετώπιση της «Μήδειας»

12/02/2021

Σε επιφυλακή θα βρίσκεται από το πρωί του Σαββάτου ο υπηρεσιακός μηχανισμός του Δήμου Καρδίτσας εν όψει της έλευσης του κύματος κακοκαιρίας. Με βάση το σχεδιασμό που έχει γίνει θα βρίσκονται σε επιφυλακή όλα τα διαθέσιμα μηχανήματα (bobcat, αλατιέρες, γκρέιτερ, απορριμματοφόρα με λεπίδα, τρακτέρ με λεπίδα, τσαπάκια και φορτωτές). Επίσης σε κάθε χωριό θα υπάρχει τουλάχιστον ένα μηχάνημα του Δήμου καθώς και ένα τρακτέρ με λεπίδα ενώ όπου χρειαστεί θα γίνει παρέμβαση και με αλατιέρα. Στόχος της προσπάθειας όπως εξήγησε ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος είναι ο Δήμος να παραμείνει λειτουργικός. Να σημειωθεί ότι η πόλη έχει χωριστεί σε 7 τομείς για τους οποίους έχουν οριστεί υπεύθυνοι αντιδήμαρχοι μαζί με δημοτικούς συμβούλους ενώ θα υπάρχει συνεχής συντονισμός με τους εντεταλμένους συμβούλους στις δημοτικές ενότητες και βέβαια με τους προέδρους των χωριών. Υπεύθυνος αντιδήμαρχος για το συντονισμό κίνησης των εκχιονιστικών μηχανημάτων θα είναι ο κ. Σωτ. Αντωνίου.

Έκκληση της Δημοτικής Αρχής

Η Δημοτική αρχή απευθύνει έκκληση προς όλους τους δημότες να φροντίσουν ώστε τα αυτοκίνητα τους να είναι σταθμευμένα σε σημεία που δεν θα εμποδίζουν την κίνηση των εκχιονιστικών μηχανημάτων. Ιδιαίτερα θα πρέπει να προσεχθούν δρόμοι μεγάλης κυκλοφορίας, οι διασταυρώσεις των δρόμων ώστε να μην είναι σταθμευμένα αυτοκίνητα πάνω σε γωνίες καθώς και σε πολύ στενούς δρόμους. Εξάλλου για τους δημότες που θα χρειαστούν αλάτι μπορούν να το προμηθευτούν από το αμαξοστάσιο του Δήμου Καρδίτσας στον περιφερειακό.

Οδηγίες Πολιτικής Προστασίας για έντονες χιονοπτώσεις και παγετό

Αν κατοικείτε σε ορεινή ή δύσβατη περιοχή που αντιμετωπίζει προβλήματα από χιονοπτώσεις:

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗΣ Ή ΤΗΣ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΑΣ

Αν βρίσκεστε στο σπίτι:

Αν βρίσκεστε στο αυτοκίνητο:

Αν βρίσκεστε σε εξωτερικό χώρο:

ΠΑΓΕΤΟΣ: ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ

Σε περιοχές όπου έχει δημιουργηθεί παγετός απαιτείται προσοχή όταν οδηγείτε.
Ενημερωθείτε για την κατάσταση του οδικού δικτύου και έχετε αντιολισθητικές αλυσίδες.
Αν μετακινείστε πεζή, φορέστε κατάλληλα παπούτσια ώστε να αποφύγετε τραυματισμούς λόγω της ολισθηρότητας.

Στα δίκτυα ύδρευσης των κατοικιών:

ΟΤΑΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΑΓΕΤΟΣ

Αν παγώσουν οι κεντρικοί σωλήνες ύδρευσης: