26/08/2016

Ολοκληρώθηκε η καταγραφή και η τοποθέτηση των βιβλίων και ενθυμίων που δώρισε ο πρώην Πρόεδρος της Βουλής και είναι στη διάθεση των συμπολιτών – και όχι μόνο- αναγνωστών

Ολοκληρώθηκε η καταγραφή και η τοποθέτηση σε ειδικό τμήμα της Βιβλιοθήκης του Δήμου Καρδίτσας των δωρηθέντων από τον πρώην Πρόεδρο της Βουλής κ. Δημήτριο Σιούφα βιβλίων και ενθυμίων για χρήση τους από τους δημότες.

Υπενθυμίζεται οτι ο κ.Σιούφας δώρισε στη Βιβλιοθήκη του Δ.Ο.Π.Α.Κ 2283 τόμους βιβλίων, 400 τεύχη περιοδικών, καθώς και 49 ενθύμια και αναμνηστικά,τα οποία αποτελούν γενναιόδωρη προσφορά στη φιλόξενη γωνιά της Κεντρικής Βιβλιοθήκης της πόλης μας.

Ο πυρήνας της δωρεάς αποτελείται από αξιόλογες εκδόσεις από άποψη θεματολογίας και ποιοτικού περιεχομένου – τα περισσότερα ενυπόγραφα- από σημαντικές προσωπικότητες της πολιτικής και πνευματικής ζωής του τόπου μας.

Ένα μέρος των βιβλίων, λόγω της ύπαρξής τους στη Βιβλιοθήκη του Δήμου, εδόθησαν στα Γενικά Αρχεία του Κράτους, όπου θα αποτελέσουν ξεχωριστό τμήμα με το όνομα του δωρητή.

Η προσφορά αυτή, η οποία αποτελεί κατάθεση ψυχής είναι ιδιαίτερα τιμητική για την επίτευξη του στόχου που είναι η συμβολή της Βιβλιοθήκης στην Γνώση,την Έρευνα και την μόρφωση των αναγνωστών, συμπολιτών και όχι μόνο.