07/11/2018

Με έκπληξη είδαμε την συνέντευξη που δόθηκε για την παρουσίαση των εκδηλώσεων που προγραμματίζονται να πραγματοποιηθούν το επόμενο διάστημα στην πόλη της Καρδίτσας με πρωτοβουλία του Εμπορικού Συλλόγου.

Η διοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων στην πόλη χωρίς την ενημέρωση και τη συνεργασία του Δήμου είναι αντιδεοντολογική και αντίθετη στη λογική της συνεργασίας μεταξύ των φορέων που κτίσαμε εδώ και χρόνια. Έφερε δε σε αμηχανία τον εκπρόσωπο της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων που κλήθηκε χωρίς να γνωρίζει για την μη πρόσκληση του Δήμου. Προφανώς οι επερχόμενες εκλογές και του εξ αυτού άγχος οδηγούν σε λανθασμένες επιλογές…

Όσο για τους λόγους που οι διοργανωτές δεν έπραξαν το αυτονόητο, να απευθυνθούν δηλαδή στο Δήμο ζητώντας να στηρίξει την πρωτοβουλία αυτή, -κάτι που παρεμπιπτόντως θα κάναμε με μεγάλη ευχαρίστηση και με κάθε πρόσφορο τρόπο…-δεν τους γνωρίζουμε.

Το βέβαιο είναι ότι σε μια δύσκολη από όλες τις απόψεις περίοδο για τον εμπορικό κόσμο, αλλά και ευρύτερα για την περιοχή μας, επιβάλλεται να υπάρχει ή τουλάχιστον να επιδιώκεται η μέγιστη δυνατή συνέργεια και η ένωση δυνάμεων μεταξύ των φορέων, προκειμένου να μεγιστοποιούνται και τα αποτελέσματα ανάλογων πρωτοβουλιών και δράσεων και δεν υπάρχουν περιθώρια για «προτιμήσεις» και «αποκλεισμούς» που δείχνουν να εξυπηρετούν άλλες σκοπιμότητες.

Ο Δήμος Καρδίτσας θα συνεχίσει, όπως έκανε πάντα, να επιδιώκει τη συνεργασία, την συμπόρευση και την κοινή δράση σε όλα τα ζητήματα και εν προκειμένω να στηρίζει ή να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες που θα στοχεύουν στην τόνωση της τοπικής αγοράς.