06/10/2014

Υπόθεση όλων η προστασία των χώρων πρασίνου
Επισημάνσεις του Τμήματος Συντήρησης Χώρων Πρασίνου του Δήμου Καρδίτσας

Από το Τμήμα Συντήρησης Χώρων Πρασίνου του Δήμου Καρδίτσας παρακαλούνται οι δημότες να στηρίξουν την προσπάθεια της υπηρεσίας για την προστασία και την αναβάθμιση του πρασίνου της πόλης.

Είναι αλήθεια ότι ένα μεγάλο ποσοστό δημοτών επιδεικνύει σεβασμό προς το δημοτικό πράσινο: Περιποιείται (ποτίσμα, σκάλισμα, κλάδεμα) δένδρα και φυτά που βρίσκονται στο πεζοδρόμιό τους, ενώ συμβάλλει και στην αύξηση του πρασίνου με νέες φυτεύσεις στο πεζοδρόμιό τους κατόπιν συνεννόησης με την Υπηρεσία του Δήμου.

Είναι όμως δυστυχώς και πολλοί δημότες που όχι μόνο δεν προστατεύουν το πράσινο, αλλά προκαλούν και σοβαρές καταστροφές “κακοποιώντας” ή καρατομώντας δένδρα, αφαιρώντας φυτά  (συνήθως στον κεντρικό πεζόδρομο και στον ανθώνα Παυσιλύπου) και ποδοπατώντας στην κυριολεξία οποιαδήποτε προσπάθεια του Δήμου για αύξηση του πρασίνου και βελτίωση της αισθητικής στην πόλη.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η πρόσφατη φύτευση στην πλατεία Δικαστηρίων, η οποία ισοπεδώθηκε σε μια νύχτα κατά την διάρκεια συναυλίας.

Επισημαίνουμε επίσης ότι όλοι οι χώροι πρασίνου δεν έχουν την ίδια λειτουργία και δεν αποτελούν όλοι χώρους παιχνιδιού. Για παράδειγμα ο ανθώνας Παυσιλύπου που δεν αποτελεί παιδότοπο και έχει καταστραφεί επανειλημμένα από ομάδες παιδιών. Σημαντικός στη περίπτωση αυτή, είναι ο ρόλος των γονέων που θα αποτρέψει το παιδί από την καταστροφή και θα το καθοδηγήσει στο σεβασμό για το περιβάλλον και γενικά για την δημόσια περιουσία.

Σοβαρό πρόβλημα με αρνητικές επιπτώσεις στο πράσινο αποτελεί επίσης η αυθαίρετη κατάληψη χώρων πρασίνου από τραπεζοκαθίσματα, η τοποθέτηση γλαστρών, πινακίδων κ.λ.π. από τα μαγαζιά υγειονομικού ενδιαφέροντος, κυρίως στο κέντρο της πόλης.

Ενημερώνουμε τους δημότες ότι από τον Νοέμβριο του 2011, ο Δήμος Καρδίτσας διαθέτει εγκεκριμένο Κανονισμό Πρασίνου, σύμφωνα με τον οποίο για  οποιαδήποτε επέμβαση σε δημοτικό πράσινο απαιτείται άδεια του Δήμου. Κάθε ενέργεια δε η οποία τελείται χωρίς άδεια τιμωρείται με πρόστιμο.

Παρακαλούμε τους συμπολίτες μας να βοηθήσουν στην προστασία του πρασίνου στην πόλη μας κατ’ αρχήν διαφυλάττοντας οι ίδιοι ένα δημόσιο αγαθό