25/02/2016

“Γίνε κι εσύ εθελοντής”μέσω της ιστοσελίδας του Δήμου Καρδίτσας και της σελίδας “Γίνε κι Εσύ Εθελοντής – Δήμος Καρδίτσας” στο Facebook

“Στις δύσκολες εποχές που διανύουμε, με τις ιδιαίτερα σκληρές οικονομικές και κοινωνικές καταστάσεις που όλοι ζούμε, ιδιαίτερα όμως πολλές ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, η προσπάθεια προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο, αποτελεί ίσως τον μοναδικό συνδετικό κρίκο της διατήρησης της κοινωνικής μας συνοχής.

Με τη δημιουργία της ιστοσελίδας αυτής, θέλουμε να προβάλλουμε όλες τις δράσεις του Δήμου, κοινωνικές, πολιτισμικές, περιβαλλοντικές, αθλητικές, κ.α., να ενημερώσουμε τους πολίτες και να ευαισθητοποιήσουμε, να ενθαρρύνουμε, να προωθήσουμε και να στηρίξουμε την ενεργή εθελοντική συμμετοχή τους σε αυτές, ενδυναμώνοντας την κοινωνική αλληλεγγύη και συνοχή.” αναφέρει το εισαγωγικό μήνυμα της σελίδας 'Εθελοντισμός”.

Μέσω και των δύο σελίδων οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να δραστηριοποιηθούν εθελοντικά, μπορούν να συμπληρώσουν μια ηλεκτρονική αίτηση, παρέχοντας τις απαραίτητες πληροφορίες. Όλα τα δεδομένα είναι εμπιστευτικά και εισάγονται σε ηλεκτρονική βάση δεδομένων, που επιτρέπει τη διαχείρισή τους αποτελεσματικά.

Όσοι συμπολίτες επιθυμούν να εγγραφούν ως εθελοντές, αλλά δεν χρησιμοποιούν  το διαδίκτυο, μπορούν να απευθύνονται στην Αντιδημαρχία Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών – Κοινωνικών Ομάδων & Αλληλεγγύης στο αίθριο της Δημοτικής Αγοράς και στο τηλέφωνο 24413 50719.