Προϊόντα γυναικείας υγιεινής από το Κοινωνικό Φαρμακείο του Δήμου Καρδίτσας

23/10/2019

Διανεμήθηκαν σε νεαρά κορίτσια

Προϊόντα γυναικείας υγιεινής από το Κοινωνικό Φαρμακείο του Δήμου Καρδίτσας

Με στόχο να διασφαλίσει πως κανένα κορίτσι δεν θα χάσει το σχολείο λόγω της έλλειψης γυναικείων προϊόντων υγιεινής, όπου κι αν βρίσκεται, το “Μαζί για το Παιδί” επισκέφθηκε τις “Δομές Παροχής Βασικών Αγαθών: Κοινωνικό Παντοπωλείο & Κοινωνικό Φαρμακείο” του Δήμου Καρδίτσας για να διανείμει προϊόντα γυναικείας υγιεινής στις ωφελούμενες των κοινωνικών αυτών δομών του Δήμου ηλικίας από 12-18 ετών στο πλαίσιο της εκστρατείας  #MinEisaiApousa της Always.

Συγκεκριμένα, την προηγούμενη εβδομάδα διανεμήθηκαν στον χώρο του ΚΑΠΗ, 196 πακέτα γυναικείων προϊόντων υγιεινής σε 28 κορίτσια που ανήκουν στο μητρώο ωφελουμένων του Κοινωνικού Παντοπωλείου & του Κοινωνικού Φαρμακείου. Στην δράση παρευρέθηκαν η αντιδήμαρχος Εθελοντισμού, Ειδικών πληθυσμιακών – Κοινωνικών ομάδων και αλληλεγγύης κ. Ουρανία Σούφλα και η Διευθύντρια Κοινωνικής Προστασίας Παιδείας και Πολιτισμού και υπεύθυνη για την υλοποίηση της πράξης κ. Α. Πέτσα.

Οι κοινωνικές αυτές Δομές εντάσσονται στο «Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020» και χρηματοδοτούνται από το ΕΚΤ. Στόχο έχουν να υποστηρίζουν ευάλωτες κοινωνικά ομάδες πληθυσμού μέσω των παρεχόμενων υπηρεσιών τους.

Οι εκπρόσωποι του Κοινωνικού Παντοπωλείου & Κοινωνικού Φαρμακείου ευχαριστούν θερμά το “Μαζί για το Παιδί” και την Always για την σημαντική αυτή εκστρατεία υποστήριξης των οικονομικά αδύνατων κοριτσιών με γυναικεία προϊόντα υγιεινής για ένα ολόκληρο σχολικό έτος.