Πρόγραμμα ασφαλτοστρώσεων στην πόλη και στα χωριά του Δήμου Καρδίτσας

01/11/2021

Β. Τσιάκος: Αλλάζουμε το Δήμο μας με μεγάλα έργα υποδομής

Το μεγαλύτερο πρόγραμμα ασφαλτοστρώσεων που έχει γνωρίσει ο Δήμος Καρδίτσας εδώ και δεκαετίες μέσα από μια εργολαβία, υπέγραψε σήμερα Δευτέρα ο Δήμαρχος κ. Βασίλης Τσιάκος. Η υπογραφή της σύμβασης μεταξύ του δημάρχου και του Καρδιτσιώτη αναδόχου Αθ. Γριβέλλα έγινε στο Δημαρχείο παρουσία και του αρμόδιου αντιδημάρχου κ. Π. Σβερώνη και προβλέπει άμεση έναρξη των ασφαλτοστρώσεων τις επόμενες ημέρες ενώ το μεγαλύτερο κομμάτι του έργου θα αρχίσει να εκτελείται την Άνοιξη. Η έναρξη των ασφαλτοστρώσεων θα γίνει από τις οδούς Υψηλάντου και Καποδιστρίου.

Με την υπογραφή της σύμβασης ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος δήλωσε: «Υπογράφουμε σήμερα με τον ανάδοχο μια πολύ μεγάλη σύμβαση ύψους 2,5 εκ. ευρώ που αφορά σε ασφαλτοστρώσεις και αποκαταστάσεις οδών, από τα προβλήματα που δημιούργησε ο Ιανός στον Δήμο μας. Είναι ίσως το πιο μεγάλο έργο ασφαλτοστρώσεων που έγινε με μια εργολαβία εδώ και δεκαετίες. Θα πρέπει να τονίσω ότι μεγάλο κομμάτι του έργου έχει αναφορά στην πόλη και σε χωριά που είχαμε μεγάλες καταστροφές στις οδικές υποδομές. Ωστόσο υπάρχουν κομμάτια του έργου που αφορούν και σε πολλά χωριά του Δήμου μας που είχαν λιγότερα προβλήματα λόγω Ιανού. Επίσης θέλω να θυμίσω ότι για ασφαλτοστρώσεις έχουμε μια ακόμη πολύ μεγάλη εργολαβία ύψους 1,7 εκ ευρώ που τιτλοφορείται «αγροτική οδοποιία» και εξελίσσεται σε 15 χωριά της Καρδίτσας. Η σύμβαση της αναμένεται να υπογραφεί μέχρι τέλους του έτους ώστε να αρχίσει να εξελίσσεται την Άνοιξη οπότε ο καιρός ευνοεί παρόμοιες εργασίες. Τα έργα ασφαλτόστρωσης όπως ήδη έχουμε ανακοινώσει, θα συνδυαστούν και με ένα πολύ μεγάλο πρόγραμμα κατασκευής πεζοδρομίων ύψους 3,7 εκ. ευρώ. Έτσι μιλάμε για ολοκληρωμένες παρεμβάσεις σε όλο το μήκος και το πλάτος του Δήμου. Τέλος στο προσεχές χρονικό διάστημα αναμένεται να αρχίσουν μια σειρά από νέες εργολαβίες. Για να φτάσουμε στην έναρξη αυτών των έργων χρειάστηκε να γίνει συστηματική και επίπονη προσπάθεια από τον υπηρεσιακό μηχανισμό του Δήμου. Συνεχίζουμε με δουλειά και κυρίως με μεγάλη αγάπη για τον τόπο, να αλλάζουμε την Καρδίτσα ώστε να γίνει ο Δήμος που αξίζει να ζεις» κατέληξε στη δήλωση του ο Δήμαρχος.