11/02/2015

Θα διοργανωθεί στις 9 & 10 Μαϊου στο χώρο της Δημοτικής Αγοράς με θέμα έμπνευσης των καλλιτεχνών το «Χρονοδιακόπτη»

Ο Δήµος Καρδίτσας «αφήνεται στο χρόνο» και υποδέχεται στις 9-10 Μαΐου, για δεύτερη συνεχόµενη χρονιά, το Φεστιβάλ Τέχνης και Έκφρασης, Inluence Festival. Η Δηµοτική Αγορά της πόλης, ένα από τα µνηµεία της Ευρωπαϊκής Αρχιτεκτονικής Κληρονοµιάς, θα φιλοξενήσει έργα από ολόκληρο το φάσµα της σύγχρονης και διαχρονικής έκφρασης. Νέοι και καταξιωµένοι καλλιτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, που ανήκουν στο χώρο των Video Art, Photography, Comics, Animation, Graphic &Web Design, Music, Painting, Sculpture, Installa­tion Art, Street Art, Performance αλλά και σε οποιονδήποτε άλλο δηµιουργικό χώρο, καλούνται να απαντήσουν στο φετινό θέµα του Φεστιβάλ και να πατήσουν το «Χρονοδιακόπτη».

Το 2ο Inluence Festival, σκοπεύει να ξεπεράσει τον εαυτό του και να ταξιδέψει στο χρόνο, στη στιγµή ή την αιωνιότητα, να γεµίσει την Δηµοτική Αγορά της Καρδίτσας µε τέχνη και δηµιουργία. Μια σειρά από events όπως: aerial skills, action painting-graffiti, live Dj set’s, dance performance, live συγκροτηµάτων, BMX & skate show, mapping θα λάβουν χώρα.

Χωρίς εσάς δε θα υπήρχαµε πέρυσι, χωρίς το πέρυσι δε θα ήµασταν εδώ φέτος. Γι’ αυτό η παρουσία κοινού και καλλιτεχνών είναι όχι µόνο απαραίτητη, αλλά και χρήσιµη για να επικοινωνήσουµε µεταξύ µας, να δώσουµε µια απάντηση στα κελεύσµατα των καιρών, να εµπνευστούµε, να συνδιαλαγούµε µε την Τέχνη και πάνω απ’ όλα να δηµιουργήσουµε ένα ρεύµα διακίνησης ιδεών. Η είσοδος στο κοινό είναι ελεύθερη χάρη στην υποστήριξη του Δήµου Καρδίτσας και η παρουσία των εθελοντών πολύτιµη.

Όσοι ενδιαφέρονται µπορούν να δηλώσουν συµµετοχή µέχρι 22 Μαρτίου, αποστέλλοντας το βιογραφικό τους και ένα αντιπροσωπευτικό δείγµα εργασίας σε συµπιεσµένο αρχείο και δηλώνοντας την κατηγορία στην οποία ανήκουν στο e-mail: contact@influencefestival.gr.

Ο αριθµός των συµµετεχόντων κρίνεται µε βάση τη δυνατότητα του χώρου που παραχωρείται. Τα ονόµατα των συµµετεχόντων θα ανακοινωθούν στην επίσηµη ιστοσελίδα του φεστιβάλ www.influencefestival.com και στη σελίδα στο facebook https://www.facebook.com/InfluenceFestival.

Μην ξεχνάτε,

Let time be the Influence!!!