Προχωρά και το έργο της ανάπλασης του αύλειου χώρου του νέου Δημαρχείου

12/05/2020

Β. Τσιάκος: Με την ολοκλήρωση του έργου θα αλλάξει συνολικά η περιοχή

Το πράσινο φως άναψε η Περιφέρεια Θεσσαλίας για την  ανάπλαση του αύλειου χώρου στο νέο Δημαρχείο Καρδίτσας. Η Περιφέρεια Θεσσαλίας με απόφαση του περιφερειάρχη κ. Κων/νου Αγοραστού ενέκρινε τη μελέτη που υπέβαλε ο Δήμος Καρδίτσας και πλέον η όλη διαδικασία έχει εισέλθει στο στάδιο της προέγκρισης της δημοπράτησης και της σύνταξης των τευχών. Όπως είναι γνωστό η μετατροπή του κτιρίου σε Δημαρχείο έχει ξεκινήσει από τις αρχές του χρόνου και εκκρεμούσε έως πρόσφατα η έγκριση από την Περιφέρεια Θεσσαλίας της μελέτης της ανάπλασης της αυλής που βρίσκεται μπροστά από το νέο Δημαρχείο καθώς η βόρεια αυλή βασικά θα μετατραπεί σε χώρο στάθμευσης. Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στις 500 χιλιάδες ευρώ.

Δήλωση Δημάρχου κ. Β. Τσιάκου

«Πρόκειται για ένα έργο που συνολικά θα αλλάξει την περιοχή. Η κατασκευή του νέου δημαρχείου αλλά και η διαμόρφωση του αύλειου χώρου σε συνδυασμό με την πλατεία Πλαστήρα και το άλσος του Παυσιλύπου αλλάζουν συνολικά το τοπίο. Θέλω να ευχαριστήσω τον Περιφερειάρχη κ. Αγοραστό και τις υπηρεσίες της Περιφέρειας που ενέκριναν την ένταξη της μελέτης και πλέον ετοιμαζόμαστε για την σύνταξη των τευχών δημοπράτησης. Όπως επίσης θέλω να ευχαριστήσω και τις υπηρεσίες του Δήμου μας την Τεχνική Υπηρεσία και τον Προγραμματισμό, για την δουλειά που έκαναν.   Στόχος μας να προχωρήσουν γρήγορα οι διαδικασίες ώστε διαμορφωθεί ο χώρος. Έτσι ολοκληρωμένα πλέον το έργο του νέου Δημαρχείου όταν τελειώσει, θα αποδοθεί προς χρήση στους δημότες» δήλωσε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος.

Στοιχεία για το έργο της ανάπλασης του αύλειου χώρου

Στον χώρο του παλιού Α’ Λυκείου Καρδίτσας που βρίσκεται στο οικοδομικό τετράγωνο που περικλείεται από τις οδούς Δαμασκηνού, Γαριβάλδη, Δημοκρατίας και Μυρμηδόνων, γίνεται αλλαγή χρήσης του κτιρίου σε Δημαρχείο καθώς επίσης και περιβαλλοντική αναβάθμιση του αύλειου χώρου αυτού.

Για την αναβάθμιση αυτού εκπονήθηκε αρχιτεκτονική μελέτη περιβάλλοντος χώρου χρησιμοποιώντας καινούργια υλικά από τσιμεντένιους πεπαλαιωμένους κυβόλιθους, χυτό μωσαϊκό δάπεδο καθώς και πλάκες από οπλισμένο σκυρόδεμα προκειμένου το νέο πια Δημαρχείο να λάβει την απαιτούμενη αρχιτεκτονική χροιά που του αρμόζει χωρίς να αποξενώνεται από την υφιστάμενη μορφολογία των τοπικών υλικών, αλλά και διατηρώντας την υπάρχουσα τοπική μορφολογική ιδιαιτερότητα της περίφραξης αυτού.

Η είσοδος του αύλειου χώρου του νέου Δημοτικού μεγάρου θα γίνεται από την συμβολή των οδών Δημοκρατίας και Μυρμιδόνων όπου σχηματίζεται ένας εσωτερικός αύλειος διάδρομος πλάτους 8,00 μέτρων ο οποίος αποτελεί και την αισθητική συνέχεια του χώρου του Παυσιλύπου και της πλατείας Πλαστήρα. Από την οδό Δαμασκηνού γίνεται η είσοδος των αυτοκινήτων και μοτο-ποδηλάτων για την εξυπηρέτηση των εργαζομένων στο Δήμο Καρδίτσας, ενώ δημιουργούνται και δύο θέσεις parking για άτομα με ειδικές ανάγκες.

Συγκεκριμένα προβλέπεται να γίνουν οι εξής εργασίες :

Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στο ποσό των    500.000,00 €