Πλύσιμο και απολύμανση δρόμων, πλατειών και σχολικών προαυλίων

25/08/2020

Άρχισε και πάλι η υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου

Πλύσιμο και απολύμανση δρόμων, πλατειών και σχολικών προαυλίων

Πλύσιμο και απολύμανση με χλώριο ξεκίνησε και πάλι από τις αρχές της εβδομάδας η υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου Καρδίτσας σε όλο τον κεντρικό τομέα της πόλης. Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας η υδροφόρα του Δήμου με τους εργαζομένους στην καθαριότητα, ξεκίνησαν τη διαδικασία πλυσίματος στην κεντρική πλατεία, στον κεντρικό πεζόδρομο και στις οδούς Ιεζεκιήλ, Υψηλάντου, Ηρώων Πολυτεχνείου, Ανδρέα Παπανδρέου, Καμινάδων κλπ. Στόχος της όλης προσπάθειας είναι να καθαρίσουν οι δημόσιοι χώροι αλλά και σε ένα βαθμό να απολυμανθούν. Τις επόμενες ημέρες η προσπάθεια θα συνεχιστεί δίνοντας έμφαση στα προαύλια των σχολείων, στον κεντρικό τομέα και αργότερα στις πλατείες των χωριών και γενικότερα σε σημεία που συγκεντρώνεται κόσμος. Χαρακτηριστικά ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος δήλωσε: “Δίνουμε συνεχή μάχη με έναν αόρατο εχθρό. Με τη συνολική προσπάθεια όλων μας θέλω να πιστεύω ότι θα καταφέρουμε και πάλι να βρεθούμε στις περιοχές χωρίς κορόνοιο. Παρακολουθούμε στενά την κατάσταση και μένουμε σταθερά προσηλωμένοι στις οδηγίες του ΕΟΔΥ και στις αποφάσεις της Πολιτικής Προστασίας. Σήμερα και τις επόμενες ημέρες καθαρίζουμε και απολυμαίνουμε τα κεντρικά σημεία της πόλης και στη συνέχεια τα σχολεία για να είναι έτοιμα να υποδεχθούν τους μαθητές. Θα ακολουθήσουν οι πλατείες των χωριών”. Από την πλευρά του ο αντιδήμαρχος καθαριότητας κ. Σωτ. Αντωνίου υπογράμμισε ότι η προσπάθεια στον τομέα της καθαριότητας είναι συνεχής για αυτό και τα αποτελέσματα είναι θετικά και ορατά από κάθε καλοπροαίρετο. Επίσης ευχαρίστησε τους εργαζομένους που δίνουν καθημερινά μάχη για να κρατούν τον Δήμο καθαρό και κάλεσε και τους συνδημότες να βοηθούν με την συμπεριφορά τους αυτή την προσπάθεια.