27/01/2015

Η πρώτη συνάντηση  της ομάδας εργασίας πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 27/1
στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου

???????????????????????????????Επιχειρησιακό πρόγραμμα για τη δημοτική περίοδο 2014 – 2019 εκπονεί ο Δήμος Καρδίτσας, έχοντας συγκροτήσει για το σκοπό αυτό ομάδα εργασίας, στην οποία συμμετέχουν οι αντιδήμαρχοι κ.κ. Ιωαν. Γεννάδιος και Σωτ. Μπακαλάκου και υπηρεσιακοί παράγοντες του Δήμου.

Η πρώτη συνάντηση της ομάδας εργασίας, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 27/1 στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου με τη συμμετοχή και του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκου.

Όπως επισημάνθηκε κατά τη διάρκεια της συνάντησης, η κατάρτιση του Επιχειρησιακού Προγράμματος αποτελεί θεσμική υποχρέωση του Δήμου, με στόχο  να αποτελέσει βασικό εργαλείο προγραμματισμού, δράσεων τοπικής και εσωτερικής ανάπτυξης του Δήμου.

Η κατάρτισή του αποτελεί θεσμική υποχρέωση όλων των ΟΤΑ.

Ειδικότερα ένα Επιχειρησιακό Πρόγραμμα έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Στην συνάντηση που συντόνιζε ο Δντης Προγραμματισμού κ. Ανυφαντής δόθηκαν οδηγίες σχετικά με την συμπλήρωση των ερωτηματολογίων που έχουν δοθεί στους Διευθυντές όλων των Δ/νσεων του Δήμου και την οργάνωση εκπόνησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος.

Στη συνέχεια θα πραγματοποιηθούν και άλλες συναντήσεις, προκειμένου να ολοκληρωθούν τα βήματα που απαιτούνται σύμφωνα με τον Οδηγό Κατάρτισης του Επιχειρησιακού και τα οποία είναι τα ακόλουθα :