06/03/2014

Την Τρίτη 11 Μαρτίου στις αίθουσες των Δημοτικών Καταστημάτων
Σταυρού (9.00 π.μ.) και Μητρόπολης (17.00 π.μ.) αντιστοίχως

Το Α' στάδιο των  μελετών των Σχεδίων Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοιχτών Πόλεων (ΣΧΟΟΑΠ) των πρώην Δήμων -και νυν Δημοτικών Ενοτήτων- Κάμπου και Μητρόπολης που βρίσκονται στο στάδιο της εκπόνησης θα παρουσιαστούν την ερχόμενη εβδομάδα στους ενδιαφερόμενους δημότες και φορείς σε ανοικτές συγκεντρώσεις που προγραμματίζει ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με τους ανάδοχους μελετητές.

Ειδικότερα η παρουσίαση του Α' σταδίου της μελέτης ΣΧΟΟΑΠ Κάμπου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 11/3 και ώρα 9.00 π.μ. στην αίθουσα του δημοτικού καταστήματος  Σταυρού (πρώην Δημαρχείο Κάμπου), ενώ το Α στάδιο της μελέτης ΣΧΟΟΑΠ Μητρόπολης θα πραγματοποιηθεί στις 17.00 το απόγευμα της ίδιας ημέρας στο δημοτικό κατάστημα Μητρόπολης (πρώην Δημαρχείο Μητρόπολης).

Το Α' Στάδιο αφορά στην ανάλυση της υφιστάμενης κατάστασης, στη διάγνωση και στις προοπτικές των δύο περιοχών. Μετά την παρουσίαση από τους μελετητές των συμπραττόντων γραφείων «Γεωργούλα Αικατερίνη – Κανδήλα Θωμαή – Παλαιοχωρίτης Κων/νος – Ράπτη Αριστέα-Χριστίνα» θα ακολουθήσει συζήτηση και θα δοθεί η δυνατότητα σε όλους να κάνουν τις παρατηρήσεις τους, συμβάλλοντας στη διαμόρφωση των προτάσεων που θα αποτελέσουν αντικείμενο του Β’ σταδίου.

Με βάση τα παραπάνω ο Δήμος Καρδίτσας καλεί τους Δημοτικούς Συμβούλους, τους Προέδρους, τους Τοπικούς Συμβούλους, τους κατοίκους των Τοπικών Κοινοτήτων των Δ.Ε. Κάμπου και Μητρόπολης και κάθε ενδιαφερόμενο πολίτη ή φορέα να συμμετάσχουν στις δύο εκδηλώσεις- παρουσιάσεις για να λάβουν γνώση και να συνεισφέρουν με τις παρατηρήσεις και προτάσεις τους στην τελική διαμόρφωση των ΣΧΟΟΑΠ.