13/11/2014

Συναντήσεις του Δημάρχου και της Αντιδημάρχου Οικονομικών με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εσωτερικών παρουσία και των βουλευτών του Νομού
και συζητήσεις με ανώτερα στελέχη της Alpha Bank για ρύθμιση δανείου του Δήμου

Με συστηματικό τρόπο και παρεμβάσεις προς κάθε κατεύθυνση συνεχίζεται η προσπάθεια της Δημοτικής Αρχής για την οικονομική ανάκαμψη του Δήμου Καρδίτσας με βάση τις προτεραιότητες και τους βασικούς στόχους που έχει θέσει.

Στο πλαίσιο αυτό και όπως είχε αποφασιστεί και στην πρόσφατη συνάντηση του Δημάρχου  με τους βουλευτές του Νομού, ο κ. Αλεξάκος και η αρμόδια Αντιδήμαρχος Οικονομικών κ. Σωτ. Μπακαλάκου είχαν την Τετάρτη 12/11  συναντήσεις με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εσωτερικών.

Ειδικότερα συναντήθηκαν αρχικά με τον Υπουργό Εσωτερικών κ. Αργ. Ντινόπουλο  παρουσία και των βουλευτών κ.κ. Κ. Τσιάρα, Ασ. Σκόνδρα, Σπ. Ταλιαδούρου και Γ. Αναγνωστόπουλου (ο κ. Ν. Μιχαλάκης δεν μπόρεσε να παραβρεθεί λόγω συμμετοχής του σε συνεδρίαση Επιτροπής της Βουλής), προς τον οποίο έθεσαν το αίτημα να υπάρξει ένα πρόγραμμα εξυγίανσης των υπερχρεωμένων ΟΤΑ με στόχο τη διασφάλιση της οικονομικής βιωσιμότητάς τους.

Όπως επισήμανε ο κ. Αλεξάκος ένα τέτοιο πρόγραμμα με ρεαλιστικούς στόχους και  κανόνες, αλλά και σταθερή χρηματοδοτική στήριξη μπορεί να συμβάλει με καθοριστικό τρόπο στην εξάλειψη, μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα, του προβλήματος των υπερχρεωμένων ΟΤΑ, οι οποίοι μόνο με την δική τους προσπάθεια για αύξηση των εσόδων και μείωση των εξόδων τους, όσο αποτελεσματική και αν είναι αυτή δεν θα μπορέσουν να ορθοποδήσουν. Ο κ. Ντινόπουλος συμφώνησε στην αναγκαιότητα ενός τέτοιου προγράμματος, το οποίο, όπως τόνισε,  περιλαμβάνεται στους σχεδιασμούς του Υπουργείου που αναζητεί πόρους για τη χρηματοδότησή του.

Ακολούθησαν διαδοχικές συναντήσεις του Δημάρχου και της Αντιδημάρχου Οικονομικών με τον Υφυπουργό Εσωτερικών κ. Γ. Ντόλιο και τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου κ. Ι. Ιωαννίδη, με τους οποίους συζήτησαν επίσης το θέμα της εφαρμογής του προγράμματος στήριξης και εξυγίανσης των υπερχρεωμένων ΟΤΑ, αλλά και άλλα ζητήματα που αφορούν την λειτουργία του Δήμου.

Το κλίμα όλων των συναντήσεων που είχε η Δημοτική Αρχή στο Υπουργείο Εσωτερικών ήταν ιδιαίτερα θετικό και, όπως διαφάνηκε, έγινε κατανοητή από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου η ανάγκη στήριξης των υπερχρεωμένων Δήμων με ειδικό πρόγραμμα.

Στη συνέχεια ο Δήμαρχος και η Αντιδήμαρχος Οικονομικών είχαν την δεύτερη κατά σειρά συνάντηση με υψηλόβαθμα διευθυντικά στελέχη της Alpha Bank , η οποία είναι ο μεγαλύτερος δανειστής του Δήμου.

Ο “μαραθώνιος” διαπραγματεύσεων αναμένεται να ολοκληρωθεί την επόμενη εβδομάδα και από πλευράς Δήμου υπάρχει αισιοδοξία οτι παρά τη δυσκολία των διαπραγματεύσεων, θα υπάρξει μείωση των ετήσιων τοκοχρεωλυσίων χωρίς διαφοροποίηση των επιτοκίων.

Στο προσεχές διάστημα η Δημοτική Αρχή αναμένεται να λάβει και άλλες πρωτοβουλίες για την προώθηση του αιτήματος  στήριξης των υπερχρεωμένων ΟΤΑ από την Πολιτεία συντονίζοντας τους Δήμους που βρίσκονται σε ανάλογη κατάσταση, ώστε να  ασκηθεί εντονότερη πίεση προς την πολιτεία, ενώ θα συνεχιστούν οι επαφές για τη μείωση των τοκοχρεωλυσίων που καταβάλει ετησίως στις τράπεζες ο Δήμος, παράλληλα με τη συνεχή και συστηματική προσπάθεια για ισοσκέλιση των εσόδων και των εξόδων του.